3 стъпки към отговора на въпроса подлежи ли на нотифициране пред Комисия за защита на конкуренцията сделка по сливане или придобиване

Начало » Публикации » 3 стъпки към отговора на въпроса подлежи ли на нотифициране пред Комисия за защита на конкуренцията сделка по сливане или придобиване

1          Какво е концентрация? Налице ли е такава?

Всяка сделка, извършвана между независими предприятия, която води до трайна промяна в контрола върху предприятията – участници. Член 22 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) разглежда различни хипотези на концентрация. Ако планираната от нас сделка представлява концентрация по смисъла на ЗЗК, следва да пристъпим към следващия тест.

2          Кои са участниците в концентрацията?

За целите на оценката на нотифицираната сделка, следва да бъдат идентифицирани всички предприятия-участници в концентрацията, което включва „преките“ (засегнати предприятия) и „непреките“  участници.

2.1        „Преки участници“ са предприятията, които пряко участват при осъществяване на концентрацията. В зависимост от правната форма на концентрацията „преки участници“ съответно са:

2.1.1       при сливане/вливане – преобразуващите се предприятия;

2.1.2       при придобиване на едноличен контрол върху цяла компания – придобиващото контрол и придобиваното предприятие, а при придобиване на едноличен контрол върху част от компания (активи, търговска марка и др.) – придобиващото контрол предприятие и придобиваната/ите част/и от целéната компания;

2.1.3       при придобиване на съвместен контрол върху съществуващо предприятие – лицата, които съвместно ще упражняват контрола, и предприятието, обект на контрола;

2.1.4       при създаване на ново съвместно предприятие – неговите учредители, т.нар. предприятия-майки.

Важно: в случаите на придобиване на едноличен контрол върху съществуващи компании или части от тях при идентифициране на „засегнатите предприятия“ не се включва продавачът.

2.2        „Непреки участници“ са предприятията, които са част от групата предприятия, към която принадлежи прекият участник. Групата от предприятия, към която принадлежи всеки един от преките участници включва:

2.2.1       предприятията, контролирани пряко или непряко съгласно чл.22, ал.3, ЗЗК от предприятието участник;

2.2.2       предприятията, контролиращи пряко или непряко съгласно чл.22, ал.3, ЗЗК предприятието участник;

2.2.3       други предприятия, контролирани пряко или непряко съгласно чл.22, ал.3, ЗЗК от предприятие, упражняващо контрол върху съответното предприятие участник;

2.2.4       предприятията, които са съвместно контролирани от предприятията, посочени в а) – в).

При идентифициране на „засегнатите предприятия“ при различни видове операции следва да имате предвид и Проект за консолидирано юрисдикционно известие на Комисията съгласно Регламент (EО) № 139/2004 на Съвета относно контрола върху концентрациите между предприятия 

3         Оборотите на предприятията-участници

Вторият тест на който следва да отговори една сделка, за да е ясно дали подлежи на нотификация е въпросът за общите обороти на предприятията – участници на територията на Република България. Те следва да надхвърлят праговете, посочени в чл. 24, ал. 1 ЗЗК:

3.1        Прагове:

3.1.1       25 млн. лева за предходната финансова година и

3.1.2       оборотът на всяко от поне две от предприятия – участници в концентрацията е над 3 млн. лева или оборотът на придобиваното предприятие е над 3 млн. лева.

3.2        Изчисляване на оборотите

За целите на изчисляване на оборота икономическата група, към която принадлежи предприятието–участник, се смята за едно засегнато предприятие. Оборотът на участника в концентрацията се изчислява при спазване на разпоредбите на чл. 25 от ЗЗК:

3.2.1       Включват се всички приходи от продажби на стоки и услуги, генерирани от обичайна дейност за предходната финансова година, намалени с търговските отстъпки, отбивите, рабатите и ДДС. Приспадат се и приходите от продажби между предприятията от икономическата група;

3.2.2       при придобиване на част/и от предприятие се взема предвид само оборотът, отнасящ се до тази част/и;

3.2.3       общият оборот на участника се изчислява като сума от съответните обороти на предприятието-участник; предприятията, контролирани пряко или непряко от предприятието-участник; предприятията, контролиращи пряко или непряко предприятието-участник; други предприятия, контролирани пряко или непряко от предприятие, упражняващо контрол върху съответното предприятие-участник;  предприятията, които са съвместно контролирани от предприятията, контролирани или контролиращи предприятието-участник.

3.2.4       При изчисляването на оборота на кредитните и другите финансови институции и застрахователни предприятия съществуват редица специфични положения, които са отчетени в чл.25, ал.3, т.1 и 2 от ЗЗК.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.