На 4 април, 2019 г. Европейската комисия („Комисията“) публикува експертен доклад за развитието на политиката в областта на конкуренцията в дигиталната ера („Доклада/ът“).
Докладът е изготвен от група от трима външни за Комисията експерти. Основната цел е да се повиши степента, в която Европейската политика в областта на конкуренцията („Политиката“) обслужва интересите на потребителите.
Основните положения и предложения, представени в Доклада, включват:
- Констатации, че дигиталните пазари изискват активно прилагане на политиката в областта на конкуренцията, като се изтъква, че е много трудно големите играчи на цифровия пазар да бъдат изтласкани и ще бъдат необходими значителни усилия за стимулирането им да се ангажират с антиконкурентно поведение. Това означава, че следва да се внесат изменения в прилагането на законодателството в областта на конкуренцията.
- Централен елемент в Доклада е широко дискутираната тема за „убийствените придобивания“, при които господстващите компании придобиват малки стартиращи фирми с бързо нарастващ брой потребители, които иначе биха се превърнали в сериозни техни конкуренти.
- В целия Доклад се застъпва виждането, че вместо да се поема рискът от недостатъчно регулиране (макар и това да е по-либералния подход), е за предпочитане в областта на цифровите пазари политиката за конкуренцията да свръхрегулира и дори „неправилно да се въвеждат забрани за потенциални антиконкурентни прояви“. В съответствие с това, в Доклада се твърди, че стратегиите, използвани от водещите платформи за намаляване на конкурентния натиск, следва да бъдат забранени при липсата на ясно документирани ползи за потребителите. Комисията подчертава, че в силно концентрираните пазари, характеризиращи се със силни мрежови ефекти и усложнено навлизане на пазара, е подходящо да се изисква от настоящите фирми да покажат, че тяхното поведение е ползотворно за конкуренцията.
- Докладът акцентира, че при оценката на това дали дружествата притежават пазарна сила, регулаторните органи трябва да вземат предвид (от гледна точка на поведенческата икономика) предубежденията на потребителите към опциите по подразбиране и краткосрочната печалба. Изводът е, че опасенията за конкуренцията могат да възникнат дори в очевидно фрагментиран пазар.
- В Доклада се посочва как правоприлагането в областта на конкуренцията следва да отговаря на предизвикателствата, които дигиталните платформи поставят. Отправят се препоръки за това как регулаторите на пазара следва да разглеждат използването на статута на „най-облагодетелствана нация“ по отношение на дигиталните платформи. Поставя се акцент върху централната роля на уредбата за насърчаване на преносимостта и оперативната съвместимост за стимулирането на конкуренцията между платформите, като се предоставя възможност на потребителите да преминават от една на друга платформа, както и да използват повече от една платформа.
- Докладът подробно разглежда последиците от достъпа до данни в областта на конкурентното право. Изтъква се, че платформите на определени пазари, ефективно играят ролята на „регулатори“, като установяват правилата, по които потребителите да взаимодействат. Изследва се потенциалната необходимост от по-строг режим за достъп до данни при определени обстоятелства. Докладът посочва, че в определени случаи е уместно да се използва законодателството в областта на конкуренцията за възлагане на задължение за господстващите фирми да разкриват данни, необходими на други компании за предлагането на конкурентни или допълнителни услуги.
Докладът е изготвен в момент, когато все повече правителства и регулатори по света се ангажират с решаването на тези въпроси. Преди около месец подобен експертен доклад беше публикуван във Великобритания. Въпреки че фокусът на двата доклада се различава, съществено сходство се наблюдава в предпочитанието им към метода на свръхрегулация, отколкото по-либералните методи, криещи риск от недостатъчно регулиране в областта на конкуренцията. Междувременно, извън Европа, австралийската комисия по конкуренцията и потребителите провежда проучване на цифрови платформи и публикува своя предварителен доклад през декември миналата година.