- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Допустим ли е иск за собственост, предявен за несъществуваща вещ или за несъществуваща реална част от вещ

С Решение № 60098 от 05.10.2021 г. по гр. д. № 3416/2020 („Решението“),  Върховния касационен съд („ВКС“) имаше повод отново да се произнесе по въпроса за допустимостта на иск за собственост по отношение на несъществуваща вещ или несъществуваща реална част от вещ.

Предмет на разгледаните от ВКС искове за собственост, са били предвидени по проект, но все още неизградени обекти, които реално не съществуват – мазета към апартаменти в сграда.

По делото е било установено, че макар по проекта на сградата на приземния етаж е следвало да се обособят четири мазета към всеки от апартаментите, на практика такива не са били обособени като самостоятелни избени помещения – с ограждащи стени и врати към всяко от тях, а вместо това е било изградено общо избено помещение с една врата, което да се ползва като складово помещение от собствениците на четирите самостоятелни жилищни обекта – апартаменти.

ВКС е приел, че доколкото процесните обекти – мазета, макар и предвидено по проект, не са били изградени, тоест никога не са възникнали в обективната действителност, то не е възникнало и право на собственост върху тези обекти. Това се дължи на обстоятелството, че обект на право на собственост може да бъде само съществуваща вещ. В случай, че вещта все още не е възникнала, то не е възникнало и право на собственост, тъй като субективно материално право без обект не може да има. От своя страна, ако вещта е съществувала, но е погинала, то правото на собственост се погасява съответно, поради същата причина.

За да отговори на поставения въпрос, ВКС посочва, че процесуалният закон не предвижда възможност за защита по исков ред на евентуални бъдещи права, включително и на бъдещо право на собствено, което би възникнало с възникването на вещта. Несъществуването на обекта на правото на собственост обосновава липса на правен интерес от установяване на това право.[1] [1] Следователно иск за собственост по отношение на несъществуваща вещ е недопустим.[2] [2]

В Решението, ВКС напомня, че бъдеща вещ може да бъде предмет на валидна сделка, но не и на съдебна защита, както и че е недопустимо със съдебното решение по иска за собственост да се обособява вещта, както и че обособяване на нови вещи е допустимо само в делбено производство, при спазване на съответните нормативни изисквания, но не и при разрешаване на спорове за собственост. [3] [3]

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.


[1] [4] Определение № 64 от 10. 02. 2014 г. по ч. гр. д. № 216/2014 г. на ВКС, 1 Г.О. и Определение № 62 от 18. 03. 2020 г. по ч. гр. д. № 321/2020 г. на ВКС

[2] [5] Определение № 895 от 23. 10. 2010 г. по гр. д. № 501/2010 г. на ВКС, 2 Г.О.;

[3] [6] Решение № 408 от28. 05. 2010 г. по гр. д. № 52/2009 г. на ВКС, 1 Г.О.