В едно от своите последни решения[1] Съдът на Европейския съюз („СЕС“) е обсъдил как търговията с електронни книги „втора употреба“ нарушава правата на техните автори.
Продажба на книги „втора ръка“
Авторът на едно произведение има изключителното право да разрешава или ограничава разпространението на оригинала на произведението или екземпляри от него сред неограничен брой лица. Това право на автора или на неговия издател се ограничава от т.н. „доктрина на първата продажба“. Авторското право се изчерпва с първата продажба на оригинала или екземпляра от него, извършена от носителя на това право. Съответно всеки има право да препродаде придобитата от него книгата на друго лице без съгласието на неговия автор или издател. Това правило се прилага и за електронните книги. След придобиването им, обаче, собствениците на електронните екземпляри могат многократно да предоставят възможност за сваляне, т.е. могат да разгласят едно произведение до неограничен брой лица. Затова се поставя въпросът дали при продажбата на електронни книги втора ръка не се засягат и други авторски права.
Спорът по делото
Спорът в главното производство е възникнал между организации за защита правата на издателите и компания, която предоставя онлайн услуга – читателски клуб.
Преди възникване на настоящия спор ответникът вече е осъждан да преустанови предоставянето на онлайн услуга, която позволява препродажбата на неправомерно изтеглени електронни книги. Той заменя тази услуга с нова – „читателски клуб“. Срещу заплащане членовете му получават достъп до електронни книги „втора употреба“, които са закупени от самия него или предоставени безплатно от други членове на клуба. В последния случай ответникът изтегля книгата от електронната страница на съответните членове и поставя свой цифров воден знак като потвърждение, че екземплярът е придобит правомерно.
След заплащане на таксата за членство и цената на книгата всеки член може да изтегли съответната книга и отново да я препродаде на собственика на читателския клуб. Към края на 2015 г. отпада задължението за членски внос, но придобиването на електронни книги се обвързва с кредити, които читателите получават при предоставяне на електронни книги на доставчика на услугата.
Нарушени авторски права
Според СЕС със своите действия ответникът по делото нарушава правото на публично разгласяване и по-конкретно правото на предоставяне на публичен достъп до произведение.
Авторите на едно произведение разполагат с изключителното право да разрешават или забраняват публичното разгласяване на техните произведения. Публично е всяко разгласяване, което е насочено към неопределен брой потенциални адресати. В решението си СЕС отбелязва, че публичното разгласяване обхваща всяко предаване или препредаване на произведение на публика, която не присъства на мястото, от което произхожда разгласяването.
Предоставянето на публичен достъп е част от правото на публично разгласяване. За да бъде публично разгласено едно произведение, е необходимо неограничен кръг лица да има достъп до закриляния обект от място и по време, самостоятелно избрани от него. Без значение е дали тези лица се възползват от тази възможност или не.
Със своите действия ответникът по делото нарушава именно тези две авторски права. След придобиване на електронна книга, той не продава екземпляра веднъж, позовавайки се на „правото на първа продажба“. Напротив, поради липсата на ограничения за придобиване на членство, той предоставя възможност на неограничен кръг лица многократно да свалят електронната книга по време и от място самостоятелно избрани от тях.
Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични практики на Европейския съд. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.
[1] Решение по дело С-263/18