- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Закона за данък върху добавената стойност от месец декември 2020

С Държавен вестник от 08.12.2020 бяха направени изменения в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). С тях се въвеждат две директиви на Европейския съюз (ЕС) относно трансграничната търговия между данъчно задължени и данъчно незадължени лица.

Промените в ЗДДС обхващат следните по-важни правила, а именно тези относно:

Трансграничната електронна търговия между данъчно задължени и данъчно незадължени лица

Промените най-общо се състоят в следните насоки:

1.1 Разширява се обхватът на случаите, по отношение на които се прилагат режимите за съкратено обслужване на едно гише (MOSS).

Тези режими спестяват на доставчиците на определени услуги задължения за множество ДДС регистрации и за деклариране на ДДС в различни държави-членки.

Към момента тези режими се прилагат за доставчиците на услуги, предоставяни по електронен път, телекомуникационни услуги и услуги за радио и телевизионно излъчване, с получатели на услугите данъчно незадължени лица, установени в ЕС.

Промените предвиждат  след 01.07.2021 г. тези режими да се прилагат за всички други услуги с място на изпълнение в държава членка към крайни потребители данъчно незадължени лица, когато доставчикът не е установен в тази държава членка. Услугите биха могли да бъдат отдаване под наем на транспортни средства, транспортни услуги и др.

Въвежда се режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии.

В режима на Съюза ще се включват вътреобщностни дистанционни продажби на стоки и вътрешни дистанционни продажби на стоки.

Лица, които управляват електронен интерфейс, чрез който се улеснява извършването на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки или някои вътрешни дистанционни продажби на стоки, както и лица, установени извън ЕС, също ще могат да прилагат режима в Съюза.

Срокът за подаване на справката-декларация е до края на месеца, следващ съответното календарно тримесечие.

Данъчно задължените лица, регистрирани за прилагане на режим в Съюза и режим извън Съюза, могат да продължат регистрацията си по режимите. Считано от 01.04.2021 г. и в срок до 30.06.2021 г. тези лица следва да подадат заявление по електронен път за актуализиране на първоначално заявените си данни.

1.2 Въвеждат се нови правила за дистанционните продажби на стоки към потребители от ЕС

Уредбата на дистанционната продажба на стоки е разширена с въвеждането на следните категории:

Въведени са правила при различните случаи относно доставки, които се улесняват от електронен интерфейс. Електронен интерфейс е „устройство или програма, която позволява комуникация между две независими системи или система и краен получател и може да включва уебсайт, портал, платформа, интерфейс за приложни програми и други подобни средства.“ Електронният интерфейс позволява на доставчик на стоки и получател да осъществят контакт, който да доведе до доставка на стоки чрез интерфейса. Управляващото интерфейса лице е различно от доставчика и получателя, т.е. е по-скоро посредник.

В случаите на:

лицата, които управляват електронния интерфейс, ще се считат за доставчик и получател и ще се приема, че са налице едновременно следните две доставки:

Въведени са нови правила за място на изпълнение на някои дистанционни продажби. Ако бъде надхвърлен прагът от 10 000.00 евро на годишна база, дистанционните продажби ще бъдат с място на изпълнение в държава членка на пристигане на стоките.

Промените влизат в сила от 01.07.2021 г.

1.3 Въвежда се нов режим на деклариране и отложено плащане на ДДС при внос на стоки

Отменена е разпоредбата, съгласно която се предвиждаше вносът на стоки на стойност до 30.00 лева да е освободен от ДДС.

Вместо това, са въведени следните режими при внос на стоки на стойност до 150.00 евро относно:

Ако последващата доставка на тези стоки е отчетена чрез съкратеното обслужване на едно гише, вносът на стоките е освободен от ДДС. Правилото не се прилага по отношение на акцизните стоки.

Трябва да са налице определени условия, за да бъде приложен този режим.

Вносът на стоките трябва да е в държава членка и стоките трябва да са предназначени за държава членка.

Декларирането на вноса става на месечна база от регистрираните по режима лица. Справката-декларация се подава от регистрираното лице за всеки данъчен период в срок до края на месеца, следващ данъчния период, за който тя се отнася. Справка-декларация се подава дори и през периода да не са извършвани доставки.

Трябва да бъдат спазени определени условия, за да се приложи режимът. Получателят трябва да е данъчно незадължено лице. Вносителят също трябва да отговаря на определени условия. Вносителят декларира в митническата декларация за внос, че ще прилага специалния режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии.

Вносителят посочва идентификационния си номер по този режим. При този режим митническите стоки се освобождават, без да е необходимо данъкът да е внесен в бюджета. Данъкът се заплаща от получателя при приемане на пратката.

Вносителят подава месечна декларация по този режим пред Агенция „Митници“. В тази декларация лицето посочва сумата на събрания за съответния период ДДС. Декларацията се подава по електронен път до 16-то число вкл. на месеца, следващ месеца за който се отнася. Лицето събира данъка от всички получатели и трябва в същия срок да го внесе.

Режимът не се прилага за стоки, чиято стойност надхвърля 150.00 евро, както и за акцизни стоки.

Промените относно нови доставки и режими влизат в сила от 01.07.2021 г.

Застрахователните и презастрахователните услуги

Прецизирани са разпоредбите за освобождаване на доставките на застрахователни и презастрахователни услуги. Освобождаването от облагане с ДДС вече е в зависимост от вида на услугите, а не от качеството на лицето според Кодекса на застраховането.

Промяната влиза в сила от 01.01.2021 г.

Използването на софтуери за управление на продажбите в търговски обекти н

Отменен е задължителният характер на използването на софтуери за управление на продажбите, регистрирани в НАП (т. нар. СУПТО).

Вместо това, са въведени облекчения за субектите, които решат доброволно да използват СУПТО, регистриран в НАП. Такива облекчения са например:

Тези промени са в сила от 12.12.2020 г.

Доставката на храна за вкъщи или офиса

Намалената ставка на ДДС от 9 %, с която се облагат ресторантьорските и кетъринг услугите, вече ще е приложима и за доставките на храна за вкъщи или офиса.

Тези промени ще се прилагат за периода 01.12.2020 г.-31.12.2021 г.

Настоящата новина не е изчерпателна и не представлява юридически съвет, а служи само за информация. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.