Европейската Комисия предлага отлагане на правилата за данъчно облагане поради кризата с коронавируса

Начало » Новини » Европейската Комисия предлага отлагане на правилата за данъчно облагане поради кризата с коронавируса

Европейската комисия реши да отложи влизането в сила на две мерки на ЕС за данъчно облагане, за да вземе предвид трудностите, с които се сблъскват предприятията и държавите-членки в момента заради коронавируса. Първо, Комисията предложи да отложи прилагането на пакета за ДДС в електронната търговия с 6 месеца. Тези правила ще се прилагат от 1 юли 2021 г. вместо 1 януари 2021 г., като предоставят на държавите-членки и предприятията повече време да се подготвят за новите правила за електронна търговия с ДДС. 

Второ, Комисията реши да предложи определени срокове за подаване и обмен на информация съгласно Директивата за административното сътрудничество (DAC). Въз основа на предложените промени държавите-членки ще разполагат с три допълнителни месеца за обмен на информация относно финансовите сметки, от които бенефициерите са данъчни резиденти в друга държава-членка. По подобен начин държавите-членки ще разполагат с три допълнителни месеца за обмен на информация за някои трансгранични данъчни планове. 

В зависимост от развитието на пандемията на Коронавирус, Комисията предлага възможността да се удължи периода на отлагане веднъж, максимум за още три месеца. Предлаганите данъчни мерки засягат само крайните срокове за задължения за отчитане. 

Началото на прилагането на DAC 6 ще остане на 01 юли 2020 г., а договореностите за докладване, направени през периода на отлагане, ще трябва да бъдат докладвани до момента, в който отлагането приключи. Също така информацията за финансовите сметки, които ще бъдат обменени по DAC 2 през този период, ще трябва да се отчита до момента на приключване на отсрочката. Изборът на различни периоди на отлагане отговаря на факта, че макар обменът на информация под DACs да се основава на съществуваща ИТ система, пакетът за електронна търговия изисква както адаптиране на съществуващите ИТ системи, така и създаване на нови от държавите-членки.