Инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството на фотоволтаични централи на покриви или фасади на съществуващи сгради

Начало » Публикации » Инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството на фотоволтаични централи на покриви или фасади на съществуващи сгради

Настоящата статия цели да Ви запознае с някои нови положения във връзка с инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството на фотоволтаични проект на покриви или фасади. С падането на цените на фотоволтаичните проекти и развитието на международните разговори във връзка с глобалното затопляне, интересът към изграждането на централи, които да компенсират част от потреблението на бизнес и промишлените потребители неминуемо расте.

През 2019 г. бяха приети няколко изменения в Закона за енергетиката и Закона за устройство на територията, които целяха административно облекчаване на процедурата по проектиране и изграждане на такива инсталации.

Настоящата статия посочва основните правила и необходими документи, когато обектът се присъединява към електропреносната мрежа и не се ползва само за собствени нужди на производителя.

Кои са съществените изменения?

Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 6 от ЗУТ, електрически централи с мощност до 1 MW са шеста категория и не подлежат на въвеждане в експлоатация. Последното значително намалява рискове, времето и разходите в хода на строителството.

Едно от съществените изменения през 2019 г. беше промяната на чл. 147, ал. 1 ЗУТ и отпадането на изискването за одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за инсталации за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 MW към съществуващите сгради в урбанизирани територии, в това число върху покривните и фасадните им конструкции и прилежащите им поземлени имоти.

Какви документи са Ви необходими, за да получите разрешение за строеж?

За получаване на разрешение за строеж ще са ви необходими следните документи:

  • Документ за собственост;
  • Скица на имота;
  • Виза за проектиране;
  • Конструктивно становище;
  • Становище на електроинженер;
  • Становище за присъединяване към мрежата, издадено от съответно ЕРП.

Как се получават условия за присъединяване?

Получаването на условията за присъединяване и уреждането на отношенията с ЕРП-то са най-сложния и времеотнемащ процес в хода на проектирането и изграждането на фотоволтаични централи на покривни или фасадни конструкции. Процедурата започва с подава на заявление, което следва да съдържа информация за:

  • Местонахождение и срока за въвеждане в експлоатация на централата;
  • Нивото на напрежение;
  • Номиналната мощност;
  • Допълнителни технически данни, които зависят от конкретния проект.

Към заявлението се прилагат:

  • Документ за собственост;
  • Виза за проектиране.

ЕРП-то може да изисква допълнителна информация или документи, в случай на непълноти. Процедурата приключва с предоставянето на становище за присъединяване или сключването на предварителен договор за присъединяване, в който са посочени основните изисквания, които следва да са налице по отношение на изграждането на инфраструктура, с оглед сключването на окончателен договор.

Премахването на някои административни пречки при всеки случай е стъпка напред по отношение на стимулирането на развитието на възобновяеми източници в България.

Екипът ни има опит в управлението на проекти от подобен вид и може да Ви окаже съдействие ако решите на инсталирате панели върху покрива или фасадата на Ваша сграда.

Настоящата статия не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.