Изменения в ДОПК от последния ден на 2019 г. – митническото и данъчното законодателство

Начало » Публикации » Изменения в ДОПК от последния ден на 2019 г. – митническото и данъчното законодателство

На 1 януари 2020 г. влязоха в сила някои промени в митническото и данъчното законодателство. Те бяха направени с обнародвания на 31 декември 2019 г. Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

  1. Промени в Закона за митниците

По-съществените промени се отнасят до стоките с висок риск за финансовите интереси на Европейския съюз, за които се извършва засилен митнически контрол.

  • утвърждаването списък на тези стоки

Утвърждаването на списъка става със заповед на Министъра на финансите по предложение на директора на Агенция „Митници“. Заповедта се публикува на интернет страниците на Министерството на финансите и на Агенция „Митници“ заедно със списъка на стоките.

  • обезпечаването на размера на митническото задължение за тези стоки

Когато при проверка на данните, в приета митническа декларация за митнически режим „Допускане за свободно обращение“ на стоките по списъка по-горе, се установи, че декларираните цени на стоките са по-ниски от справедливите цени, валидни за тях в Европейския съюз, митническите органи изискват предоставяне на обезпечение.

Обезпечението се предоставя в размер, осигуряващ заплащането на митническото задължение и другите вземания, които може да възникнат при вноса, изчислени на база справедливите цени за тези стоки към момента на декларирането. За целта е създадена дефиниция на понятието „справедливи цени“ и се уточнява начина на предоставяне на достъп до тези цени – чрез системата „ТЕЗЕЙ“ (THESEUS) на Съвместния изследователски център на Европейската комисия (Joint Research Centre).

Митническите формалности в този случай продължават след предоставяне на обезпечението.

  1. Промени в Закона за местните данъци и такси

Промените се отнасят до:

  • моторните превозни средства, придобити преди първоначалната им регистрация за движение в страната

Тези моторни превозни средства са изключени от облагане с данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин.

  • местата за настаняване с до 20 стаи

След изменението, за места за настаняване до 20 стаи, категоризирани една или две звезди или регистрирани по Закона за туризма, патентният данък се определя за стая според местонахождението на обекта и е в размер от 25.00 до 250.00 лева.

За 2020 г. за местата за настаняване до 20 стаи, регистрирани по Закона за туризма, се прилага размерът на патентния данък, валиден за за местата за настаняване с до 20 стаи, категоризирани една или две звезди.

  • имуществата, придобити безвъзмездно през 2019 г.

За имущества, придобити безвъзмездно през 2019 г., за които не е платен данък при придобиването им, данъчно задължените лица подават декларация и заплащат данъка в срок до 31 март 2020 г.

Изключение от горното правят прехвърлянето на недвижимия имот, ограничените вещни права върху недвижим имот и моторните превозни средства, получени и предоставени дарения от юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, други.

  1. Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане

Промяната се отнася до определянето на данъчния финансов резултат в случаите на контролирано чуждестранно дружество. При определянето на данъчната печалба по реда на закона данъчна загуба през предходни данъчни периоди:

  • се приспада последователно до изчерпването й през следващите 5 години от възникването й, при спазване на изискванията на закона относно пренасяне на данъчната загуба, само от данъчните печалби на същото контролирано чуждестранно дружество или от данъчната печалба на друго контролирано чуждестранно дружество в същата чужда държава, от която е възникнала;
  • не се приспада от данъчните печалби на данъчно задълженото лице от източник в страната или други държави.

Горното се прилага за данъчни загуби, възникнали след 31 декември 2018 г.

  1. Промени в Закона за данък върху добавената стойност

Запазва се правилото, че при прилагане на нулевата ставка за вътреобщностни доставки доставчикът следва да разполага със:

  • документи за доставката, определени с Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност на Република България (ППЗДДС), и
  • документи за изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.

Промяната се отнася до документите за изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка. Това вече не са само документите по чл. 45а от Регламент за изпълнение (EС) 2018/1912 на Съвета от 4 декември 2018 г., но и тези, посочени в ППЗДДС.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои от спецификите в измененията и допълненията на ДОПК. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.
Чувствайте се свободни да се свържете с нас за по-подробна информация по темата.