Законът за търговските марки на Народна Република Китай е приет през 1982 г. и оттогава е променян два пъти (през 1993 г. и през 2001 г.). На 28 декември 2012 г., на 30-тото заседание на Постоянната Комитет на 11-тия Национален конгрес се разгледаха промените в Закона за търговските марки, които бяха публикувани в същия ден за публичен коментар. Крайният срок за подаване на коментари приключи на 31 януари 2013 г.
Националният конгрес на социалистическата партия включва изискването заявленията да са направени добросъвестно. Преди промените законът не предвиждаше подобна клауза, но приемаше, че заявленията не трябва „да са в ущърб на социалистическата етика или обичаи или да имат други вредни влияния”. Проектът на Конгреса включва и нов раздел, който изисква представителите по индустриална собственост да действат добросъвестно и задължава адвокатските дружества към индустриалните камари за регистрация на търговски марки да регулират стриктно дейността на техните членове.
Законът за борба с нелоялната конкуренция е посочен като акт, който трябва да осигури правната защита на известни търговски марки, които са регистрирани като фирмени имена. Конгресът на социалистическата партия премахна и разпоредбата за спорове по името на фирма, което беше включено и в обсъждането на проекти за по – ранни изменения на Закона за търговските марки.
Изменението на закона позволява да бъдат регистрирани като търговски марки в Китай уникални звуци и цветове, а също така и регистрация на няколко категории стоки и услуги за една и съща марка да бъдат подадени в едно заявление. Максималното наказание за сериозни нарушения на защитата на търговска марка е удвоено от сегашните 500 000 юана (US $ 80 000) до 1 млн. юана (US $ 160 000). По този начин правителството се опитва да се справи със злонамерените регистрации на търговски марки. Промените дават възможност за защита на реномирани марки, като собствениците им получават правото да ограничат възможността други да регистрират подобни или сходни марки – дори в случаите, когато подобни марки не са още регистрирани.
В допълнение, законът засилва защитата на търговски марки като приема обезщетения за злонамерено нарушение на правото на ползване на търговски марки, както и увеличава максималната сума за нанесени щети, които съдът може да определи съобразно конкретни обстоятелствата за нарушаването на това право.
Този ход идва на фона на редица нашумели дела, свързани с китайски компании и големи международни марки през последните години. По – рано тази година, “Apple” приключи спора си с базираната в Тайван “LCD Proview”, която държи правата за използване на марката iPad в Китай, а в същото време Майкъл Джордан остава въвлечен в съдебна битка с Fujian – спортна фирма „Qiaodan”, чиято марка е китайска транслитерация на името на баскетболната легенда.