- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Изменения в Закона за устройство на територията

На 21 март 2019 г. в Държавен вестник бяха обнародвани последните изменения в Закона за устройство на територията („ЗУТ“), с които се цели преодоляване на различни градоустройствени проблемите, които създаваше досегашната уредба.

Публични регистър и архив на устройствените планове

Предвиждат се изменения, по силата на които всяко ведомство ще бъде длъжно да поддържа публичните регистри и архивът на одобрените устройствени планове и измененията в актуален вид на интернет страницата Портал за устройство на територията. Това изменение следва да се приветства, тъй като към настоящия момент информацията за приложимите планове е достъпна на различни места и най-често единственият сигурен начин, за да се види актуалният устройствен план, съответните на параметрите и характера на застрояването, е получаването на виза за проектиране. По наше мнение, за ефективното прилагане на разпоредбата, ще са нужни поне няколко години, тъй като тепърва следва да се приеме наредба от Министъра на регионалното развитие и благоустройството, която да определи условията и реда за публикуването им. След приемането на наредбата, съответните ведомства също ще трябва да предприемат мерки по прилагането й.

Законът предвижда и в двегодишен срок от влизането в сила на закона, Министърът на регионалното развитие и благоустройството да създаде Портал за устройство на територията.

Изменение на чл. 27, ал. 3 ЗУТ

Конкретната разпоредба е известна на всички, които активно се занимават със строителство и беше причината за строителството на много от високите сгради в Столична община. Предишната редакция на разпоредбата позволяваше в имоти със свързано основно застрояване на двете странични регулационни линии да не се ограничава плътността и интензивността на застрояване. С измененията, максималните интензивност и плътност на застрояване могат да се надвишават в такива имота само и доколкото това е необходимо за покриване на калканните стени на сградите в съседните имоти, като височината и дълбочината на застрояването не могат да превишат тези в съседните урегулирани поземлени имоти. Променената редакция ще намали възможностите на безконтролно строителство в ъглови имоти и би създало естетически издържан външен вид на сградите.

Задължителна служебна проверка от органите на ДНСК

Измененията на чл. 156 ЗУТ предвиждат задължение за органите на ДНСК да извършат служебна проверка за законосъобразност на издадените разрешения за строеж, заедно с одобрените инвестиционни проекти в 14-дневен срок от уведомяването им. Заповедите за отмяна на издадените разрешения за строеж отново подлежат на обжалване по досега установения ред. Влезлите в сила разрешения за строеж не подлежат на отмяна. Започнатите производства по съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и по издаване на разрешение за строеж, които не са приключили до влизането в сила на този закон, се приключват по досегашния ред. За започнати са производствата до влизането в сила на този закон се считат производствата, за които е внесен инвестиционен проект за съгласуване и одобряване от компетентния орган и/или за издаване на разрешение за строеж.

Промяна в процедурата по обжалване

С измененията в ЗУТ, се премахва разпоредбата на чл. 216, която определя и изключителната компетентност за осъществяването на контрола по законосъобразност на началника на РДНСК. Така контролът върху отказите за издаване на разрешенията за строеж минава по общия ред, могат да се обжалват пред компетентния административен съд по местонахождение на недвижимия имот. В производството пред съда по дела, образувани по повод оспорване на заповеди за отмяна на разрешения за строеж по реда на чл. 156, ал. 3, се призовават Дирекцията за национален строителен контрол, органът, издал разрешението за строеж, и заинтересуваните лица. По този начин специалната контролна функция на началника на РДНСК е прехвърлена към съда, съгласно общите правила на АПК.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изменения на законодателството в областта на строителството.  Настоящото не представлява юридически съвет.  За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.