В Държавен вестник, бр. 107 от 18.12.2020 г., бе обнародван Законът за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.
Измененията прецизират Закона за обществените поръчки по отношение на изисквания на европейското законодателство в тази област.
Създава се Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“ („ЦАИС ЕОП“). Регламентира се издаването от страна на възложителите на индивидуалните административни актове, като техните реквизити се конкретизират. Уредено е, че решенията за откриване и прекратяване на процедури са индивидуални административни актове. Те се издават чрез ЦАИС ЕОП и се считат за електронни документи. За датата на издаване ще се счита датата на електронния подпис, а при повече възложители, датата на последния електронен подпис. Номерът на решението ще се генерира от ЦАИС ЕОП. Неразделна част от решенията ще е отделна електронна форма, от която ще са видими датата на решенията и техния номер.
С промените, се въвежда задължение на възложителите да използват ЦАИС ЕОП при:
- Подготовка на решения, обявления, обяви за събиране на оферти и покани до определени лица;
- Публикуване на всички документи, подлежащи на публикуване в РОП;
- Изпращане на покани;
- Искане и предоставяне на разяснения;
- Подаване на заявления за участие, оферти и конкурсни проекти;
- Връчване на решенията на възложителите в случаите, определени в закона;
- Обмен на информация и документи във връзка с разглеждане на заявления за участие, оферти и конкурсни проекти.
Разширява се обхватът на измененията в договорите, които са определени като съществени. С промените се цели намаляване на случаите на отклонения от и изменения на първоначално сключения договор.
Въвежда се задължение на възложителите, чрез ЦАИС ЕОП, да изпращат за публикуване обявления за приключване на договори за обществена поръчка, обявленията информират за изпълнението на договора за обществена поръчка.
Предвижда се и незадължителна възможност за използване на ЦАИС ЕОП, от страна на възложителите, при планиране, подбор на кандидати или участници, оценяване на офертите, сключване на договора, подготовка и подаване на заявки по договори, подаване и приемане на електронни фактури, подготовка и изпращане на електронни жалби и в други случаи съобразно възможностите, които платформата предоставя.
Въведена е възможност, съгласно която срокът за получаване на оферти може да бъде определен по споразумение между възложителя и лицата, вписани в квалификационната система, като на всички лица се предостави еднакъв срок за изготвяне и подаване на оферти.
Допълнена е и разпоредбата относно договорите под условие, съгласно която, когато при откриване на процедурата не е осигурено финансиране, възложителят посочва това обстоятелство в обявлението, поканата за потвърждаване на интерес или в решението за откриване. В този случай всяка от страните може да поиска прекратяване на договора без предизвестие след изтичане на тримесечен срок от сключването му. Възложителят винаги следва да предвижда в проекта на договора и клауза за отложено изпълнение.
Въведено е задължение за удължаване на срока за получаване на оферти по процедури по събиране на оферти с обява и покана до определени лица. Срокът за получаване на оферти се удължава, когато са поискани разяснения по условията на обществената поръчка и те не могат да бъдат предоставени на следващия работен ден след получаване на искането. Предоставена е възможност за удължаване на срока, по избор на възложителя, когато в първоначално определения срок няма постъпили оферти или е получена само една оферта.
Въведени са и граници при определяне на размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушение, като е въведен минимален праг, за разлика от предходната уредба, която предвиждаше само максимален такъв.