- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Как да претендираме по-голямо обезщетение при отчуждаване на имот?

Нерядко за изграждането на улици и други елементи на градското обзавеждане се налага отчуждаване на имоти частна собственост в полза на общината. Съгласно действащия закон, в тези случаи собствениците на така отчуждаваните имоти, имат право на „равностойно обезщетение“. Това равностойно обезщетение се определя със заповед на кмета на съответната община по пазарни цени. Самата оценка се изготвя от експерт от общинската администрация по устройство на територията. Въпреки заложените обективните критерии, въз основа на които се изготвя посочената оценка, често тя е нереалистично ниска спрямо действителната стойност на имота, което е в ущърб на собствениците.

Практиката показва, че ниският размер на обезщетението често се дължи на обстоятелството, че не се отчитат наличието на следните съществени параметри на отчуждаваните имоти:

Когато в такъв имот е извършено незаконно строителство (без надлежна строителна документация), посоченото застрояване не се взема предвид при изготвяне на оценката и не подлежи на обезщетяване.

Когато определеното от общината обезщетение е прекомерно ниско, собственикът на имота има право да обжалва заповедта на кмета, с която се определя оценката на имота. Обжалването на заповедта по съдебен ред се осъществява в рамките на законовия 14-дневен срок от съобщаването ѝ пред компетентният административен съд. В рамките на съдебното производство най-често се назначава вещо лице, чиято експертиза служи за точното определяне стойността на имота или, съответно, на отчуждаваната част от имота. Така очертаното оспорване на заповедта може да доведе до увеличаване стойността на извършената оценка на имота и до увеличаване размера на обезщетението за собствениците.

Към края на м. септември, 2021 г. някои от висящите отчуждителни процедури за имоти на територията на Столична община включват:

Ако Вашият имот е разположен в посочените райони и сте били уведомени за предстоящо отчуждаване на целия или на част от Вашия имот, свържете се с нас. Нашият екип разполага с необходимия опит, за да може успешно да предостави правна защита срещу занижено обезщетение при отчуждаване на недвижим имот.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.