- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Как да променя режима на имуществените отношения със съпруга си?

Нерядко, поради емоционални или практически съображения, в хода на брака се налага съпрузите да променят режима на имуществените си отношения. Често причина за такава промяна се оказва желанието на единия да придобие някакво имущество лично за себе си, а това се оказва невъзможно докато е в сила законовият режим на общност.

Какво означава „законов режим на общност“?

Това е „общото правило“ – когато при сключване на брака съпрузите нито са избрали режим на разделност, нито са сключили брачен договор. При режима на общност всички недвижими имоти и ограничени вещни права (право на ползване, право на строеж, сервитути и т.н.), придобити по време на брака при съвместен принос, стават обща неделима собственост на двамата. Собствеността е неделима, защото никой от съпрузите няма собствени идеални или реални части от вещите. Липсата на съвместен принос (който се подразбира по закон) е трудно доказуема, поради което съпрузите нерядко изрично уреждат имуществените си отношения. Освен чрез брачен договор, това е възможно и чрез преминаване към режим на разделност по време на брака.

Какви са стъпките за преминаване към режим на разделност?

Съвместно подписване на обща декларация с нотариална заверка на подписите за избор на режим на разделност:

Промяна в акта за сключване на брак

Промяна в Регистъра на имуществените отношения между съпрузите („Регистъра/ът“)

Действие на промяната във времето

С приключване на горепосочените процедурни стъпки, режимът на разделност става факт, но само занапред. Това означава, че всички недвижими имоти и вещни права, придобити преди вписване на промяната в Регистъра, остават обща собственост на двамата съпрузи. Тоест, за придобитото преди промяната се прилага законовият режим на общност. По отношение на новопридобито имущество:

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху способите и последиците от промяна в имуществените отношения между съпрузи. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.