- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Как се отразява Законът за мерките и действията по време на извънредното положение върху обществените поръчки?

Част от мерките по новия Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, („Закона/ът за извънредното положение“) касаят възлагането на обществени поръчки.  

Законът за обществените поръчки (ЗОП) спира да се прилага за времето на извънредното положение по отношение на обществени поръчки с предмет: 

Докога ЗОП е неприложим? 

Член 1 от Закона за извънредното положение посочва че действието му по време е ограничено само за срока на извънредното положение 

ЗОП няма да се прилага само по отношение на възлагането или и спрямо изпълнението на поръчки по време на извънредното положение? 

Споменатата дерогация, касае само възлагането на обществени поръчки, но не и изпълнението им. 

Чл. 13, ал. 1, т. 3 от Закона за извънредното положение визира „възлагане на дейности“, което ограничава обхвата на изключението до процеса по възлагане по ЗОП. 

В този смисъл са и коментари, които намираме в доклада на Правната комисия към Парламента от второто гласуване на Закона за извънредното положение. 

Идеята на законодателя е в условията на извънредно положение стриктното изпълнение на процедурните формалности, което създава времеемка административна тежест както за участниците, така и за възлагащите органи, да бъде намалено или отстранено, когато се отнася до критични за обществото доставки на стоки и услуги 

Отново, в смисъл, че целта на промените относими към ЗОП е да се ускори само възлагането на поръчки е и следният текст: 

§ 12. Възложителите, за които не е възникнало задължението за прилагане на платформата по чл. 39а, ал. 1 от Закона за обществените поръчки до влизането в сила на този закон, прилагат за обществени поръчки, открити до един месец след отмяната на извънредното положение, реда за възлагане, действащ до 1 ноември 2019 г.“ 

Въпросната платформа е нов начин за възлагане на обществени поръчки. Първоначално възложителите бяха длъжни да започнат поетапно възлагане на поръчки чрез нея от 01.11.2019 г. На практика процесът на „опознаване“ на платформата и научаване на механизма й отне повече време и срокът за възложителите беше удължен до 01.01.2020 г. Впоследствие, този срок беше повторно удължен, не само поради нуждата от време за възложителите, но и поради липсата на пълноценна законова уредба. Това нееднократно удължаване на срока за внедряване на платформите като основен начин за възлагане на обществени поръчки идва да покаже, че процесът изисква време и човешки ресурси – както за възложителите, така и за участниците. В контекста на сегашното положение подобен разход на ресурси не е целесъобразен.

Удължаване на сроковете за изпълнение  

Аргумент в полза на виждането, че неприложимостта на ЗОП касае изключително възлагането, но не и изпълнението на поръчки, може да се извлече и от разпоредбата на чл. 13, ал. 2 от Закона за извънредното положение, която третира отделно изпълнението на обществени поръчки. Посочената норма създава изключение от общия принцип, застъпен в ЗОП, че сключените договори за възлагане на обществена поръчка поначало не подлежат на изменение, освен в изключителни изрично уредени хипотези. Съгласно тази втора алинея е допустимо по инициатива на изпълнителя да бъде удължен срокът за изпълнение на вече възложена поръчка, „но не повече от срока на действие на извънредното положение“. Тук е важно да се подчертае, че тази възможност за удължаване на срока касае вече възложени поръчки, тоест такива, чието изпълнение е започнало и продължава по време на извънредното положение. 

Ще продължат ли да се изпълняват възложените по време на извънредното положение поръчки и след отмяната му 

Да. Изключението от приложимостта на ЗОП касае само възлагането, но не и изпълнението на поръчки по чл. 13, ал. 1 от Закона за извънредното положение, докато трае извънредното положение. От тази гледна точка, ако посоченият от възложителя срок за изпълнение не обхваща само периода по-дълъг от периода на извънредното положение, избраният изпълнител продължава да изпълнява и след отмяната му. Въпреки, че възлагането е проведено по правила, различни от указаните по ЗОП, принципното положение е, че се изпълнява в съответствие с конкретното възлагане – така, както е указано от възложителя.  

Възможно накърняване интересите на икономическите оператори 

На практика законодателните промени в ЗОП, създават опасност от поставяне в по-благоприятно положение на изпълнителите, които са избрани по време на извънредното положение, спрямо онези изпълнители, на които са възложени поръчки по реда на ЗОП.  

Така се оказва, че на преминалите утежнените процедури по възлагане по реда на ЗОП се дава картбланш за удължаване срока за изпълнение само с продължителността на извънредното положение. На останалите, новоизбрани изпълнители, при които редът на ЗОП не е приложим, изначално се предоставя срок за изпълнение, който може да продължава неограничено време след отмяната на извънредното положение.  

По този начин, вероятно, последиците от паралелното прилагане на общия режим по ЗОП и временно установения режим на неприлагане, могат да доведат до несправедлив резултат и до нарушаване на конкурентността на пазара. 

До известна степен този подход може да се оправдае със съществуването и към момента на възможности за „неотложно възлагане“, включително при изпълнение на секторни дейности, когато са  налице „изключителни обстоятелства“ по смисъла на параграф 17 от Допълнителните разпоредби на ЗОП. Тази възможност е основно приложима, когато не е възможно да бъдат спазени сроковете, включително съкратените, за открита, ограничена процедура или друга процедура. По същите причини, нерядко ЗОП допуска (с оглед спестяване на време при възлагането) да не са прави предварително обявление или предварителна покана за участие в процедурите по възлагане на поръчки. 

Накратко, изводите са следните: 

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои аспекти от промените в областта на обществените поръчки за срока на извънредното положение. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.