Приемането на наследството по опис е законова възможност наследниците на починало лице да ограничат отговорността си за задълженията на наследодателя до размера на полученото наследство.
Тъй като наследяването включва както права, така и задължения, нерядко може да се окаже, че приемането на наследство носи повече пасиви, отколкото активи за наследниците. На практика, чрез приемането по опис, наследникът може, приемайки наследство, в което има големи по размер задължения, да ограничи своята отговорност (за плащания, например) до размера на активите, които ще придобие при наследяването. Тоест, в най-лошия случай, имуществената равносметка ще е „нула“, което е по-благоприятно, отколкото да бъде на загуба.
Необходими документи за приемане на наследство по опис:
- нотариално заверено писмено заявление до районния съдия
Подава се в района, където е открито наследството или където се намира недвижим имот.
Заявлението съдържа опис на известните на заявителя вещи в състава на наследството – описват се всички известни недвижими имоти (и вещи) на наследодателя, за да се впишат в описа. Въз основа на този опис съдът съставя протокол, в който се описват поотделно всички вещи.
- препис-извлечение от акт за смърт;
- удостоверение за наследници;
- документи, удостоверяващи правото на собственост на починалото лице по отношение на недвижими и движими вещи;
- вносна бележка за платена държавна такса – 25 лв.
Срокове
- Срокът за подаване на заявлението е 3 месеца, считано от узнаването на смъртта на наследодателя.
- Допустимо е еднократно удължаване на срока за приемане с още 3 месеца, ако пропускът се дължи на непредвидени и независещи от приемащия обстоятелства.
Производство в съда
По заявлението за приемане на наследството по опис се образува дело, което се разглежда в открито заседание.
Когато съдът се произнесе с решение, с което постановява, че наследството може да бъде прието по опис и има данни за наличие на притежавано от наследодателя имущество приживе, се извършва запечатване и опис на имуществото в наследството.
Районният съдия съставя протоколи за запечатването, разпечатването и описа на вещите. Съдът може да възложи извършването на тези действия и на органи на общината, района или кметството, както и на съдебен изпълнител.
При описа на вещите се извършва и оценка. При нужда, определянето на пазарната цена на имуществото се извършва с помощта на съдебни експертизи. В тези случаи, за да може заявителят да вземе становище по изготвените съдебни експертизи, се насрочва открито съдебно заседание.
Приемането на наследството по опис се вписва в специална книга на съответния районен съд за приемане и отказ от наследство. В случай на липсващи данни за имущество, оставено от наследодателя, съдът пристъпва направо към вписване на заявлението в тази специална книга.
Последици от приемането по опис
Наследникът, който е приел наследството по опис, е длъжен да управлява наследствените имущества с грижата, която полага към собствените си работи.
Най-същественото ограничение при приемането по опис е, че наследникът няма право да отчуждава без разрешение на районния съдия:
- недвижимите имоти – до пет години от приемането;
- движими вещи – до три години.
Ако наследникът направи такова разпореждане въпреки забраната, той ще отговаря за задълженията на наследодателя неограничено – сякаш не е приемал по опис.
Отношения с кредитори на наследодателя
Кредиторите на наследството и заветниците могат в тримесечен срок от приемането му да искат отделяне на имуществото на наследодателя от имуществото на наследника. Искането за отделяне предотвратява сливането на двата имуществени комплекса – този на наследодателя и този на наследника. Предотвратява се кредиторите на наследодателя и кредиторите на наследника да се удовлетворяват от едно общо имущество.