- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Какви насоки даде Европейската комисия по отношение на правата на пътниците в ЕС ?

С цел постигане на по-голяма яснота по отношение на правата на пътниците в Европейския съюз („ЕС“) и смекчаване на икономическите последици от пандемията на COVID-19 в сферата на транспорта, Европейската комисия („Комисията“) предостави тълкувателни насоки („Насоките“).

Комисията посочва, че транспортният сектор ще бъде един от най-засегнатите от обявената Световна пандемия и предприетите в различните държави ограничителни мерки.

В същото време напомня, че правото на ЕС предвижда голям набор от права по отношение на пътниците независимо дали те пътуват със самолет, автобус, влак или кораб.

Насоките се прилагат единствено по отношение на правата на пътниците, предвидени в европейското законодателство, но не и към правилата от националните законодателства на държавите-членки, които уреждат същата материя.

Насоките обхващат правата на пътниците при следните видове транспорт:

Избор между възстановяване на платената цена за превоза и премаршрутиране/пренасочване

Поради непредвидимостта на периода на продължителност на пандемията, премаршрутирането “при първа възможност” (най-ранната следваща дата), би затруднило превозвача при изпълнение на задължението му за предоставяне на информация на пътниците. В същото време, поради конкретните обстоятелства на пандемията, „първата възможност“ за пренасрочването може да бъде отложена за дълъг период във времето.  Поради тази причина, Комисията посочва като по-приемливо, пътниците  да търсят възстановяване на заплатената цена за превоза или премаршрутиране за по-късна дата, удобна за пътника.

Случаи, в които пътникът не може да пътува или иска да отмени пътуването си

В европейското законодателство липсва уредба на случаите, когато пътникът не може да пътува или иска да отмени пътуването си по своя инициатива.

Дали в подобна ситуация пътникът има право на възстановяване на заплатената цена за превоза зависи от вида на закупения от него билет (с възможност за възстановяване на цената, с възможност за промяна), съобразно общите правила на превозвача.

В настоящата ситуация, голяма част от превозвачите предлагат на пътниците, които не желаят или не могат да пътуват, ваучери, които им дават възможност да пътуват със същия превозвач в рамките на установен от него времеви диапазон.

В случай, че пътуването е отменено от превозвача и той е предложил на пътника ваучер, това не рефлектира върху възможността/правото на пътника да иска възстановяване на заплатената за превоза цена вместо предложения му ваучер.

Права на пътниците при превоз със самолет

Право на възстановяване на цената на билета или премаршрутиране

Съгласно европейската правната уредба, в случай на отмяна на полета от авиопревозвача (независимо от причината за това), пътниците имат право на:

По отношение на възможността за възстановяване на заплатената цена за билета, когато пътникът е резервирал полета на отиване и полета на връщане отделно и е отменен единствено полетът на отиване, то пътникът има право на възстановяване единствено на цената за отменения полет – полетът на отиване.

В случай, че полетът на отиване и полетът на връщане са част от една и съща резервация, дори и да се изпълняват от различни авиопревозвачи и ако полетът на отиване бъде отменен, на пътника следва да бъдат предложени следните възможности:

Право на грижа

В случай на отмяна на полета, авиопревозвачът следва да предложи на пътника:

Авиопревозвачът следва да предостави и необходимото съдействие на пътници в неравностойно положение.

Ако пътникът избере да получи възстановяване на цялата заплатена цена на билета, правото на грижа се погасява. Това важи и в случай, че пътникът избере премаршрутиране за по-късна дата, удобна за него.

Авиопревозвачът следва да изпълни задължението си за грижа, дори когато отмяната на полета се дължи на извънредно обстоятелство (това, което не е могло да бъде предотвратено дори и да са били взети всички разумни мерки).

Право на обезщетение

В случай, че превозвачът е отменил полета повече от 14 дни преди датата на излитане, както и когато отмяната се дължи на извънредно обстоятелство, пътникът няма право на обезщетение.

В Насоките Комисията приема, че предприетите противоепидемични мерки (забрана да се изпълняват полети или забрана за движение на хората) от компетентните органи в различните държави, представляват по своята същност извънредно обстоятелство, тъй като те не са присъщи за нормалната дейност на авиопревозвача и са извън неговия контрол.

Извънредно обстоятелство е налице и когато забраната за движение на хора не е абсолютна, а се отнася единствено до пътници, които не са граждани или постоянно пребиваващи в съответната държава.

В тази връзка Комисията посочва, че когато пътниците, за които се отнася забраната, не могат да пътуват, то полетът ще остане празен, ако не бъде отменен. Поради тази причина, авиопревозвачът има легитимен интерес да не чака до последно, а да отмени полета навреме, макар и да не е наясно с правото/възможността на всеки един от пътниците, да пътува. Целта е превозвачът да има необходимото време, за да предприеме подходящите организационни мерки, включително по отношение на задължението му за грижа за пътниците.

Когато авиопревозвачът реши да отмени полета с цел да съхрани здравето на пътниците, то отмяната отново следва да се приеме, че е причинена от извънредно обстоятелство.

Права на пътниците, използващи железопътен транспорт

Право на информация

Преди да продадат билет, железопътните предприятия и продавачите на билети са длъжни, по искане на пътника, да му предоставят информация по отношение на възможните събития, които могат да възпрепятстват изпълнението на превоза. Превозвачът следва да предоставя информация на пътниците и по време на самото пътуване.

Право на възстановяване на заплатената цена или продължаване на пътуването/пренасочване

В случай, че е налице основателно предположение, че закъснението при пристигане на крайната дестинация ще бъде с повече от 60 минути, пътниците имат право на:

По отношение на възможността за пренасочване при първа възможност (за най-ранната следваща дата), в Насоките е предвидено, че поради конкретните обстоятелства на COVID-19, това пренасочване може да бъде отложено за дълъг период във времето. От друга страна е налице несигурност при предоставяне на информация на пътниците, тъй като превозвачът също може да не е наясно кога ще е следващата най-ранна дата.

Поради тази причина, когато на пътниците се предлага избор между възстановяване на цената и продължаване на пътуването или пренасочване, превозвачът е длъжен да ги уведоми за евентуалните закъснения и/или несигурности.

В случай, че все пак пътникът избере продължаване на пътуването или пренасочване при първа възможност, превозвачът ще е изпълнил задължението си за информиране, ако по своя инициатива и възможно най-скоро и навреме е уведомил пътника за възможността за изпълнение на превоза.

Помощ

В случай на закъснение с повече от 60 минути, пътниците имат право да получат:

В случай, че влакът е блокиран на релсовия път, пътникът има право и на транспорт от влака до гарата, до алтернативна отправна точка или до крайното местоназначение на превозната услуга, където и когато това е физически възможно.

Комисията напомня, че превозвачът е длъжен да изпълни посочените задължения дори когато отмяната се дължи на обстоятелство, свързанo с пандемията на COVID-19.

Превозвачът не се освобождава от задължението за помощ, дори и тази ситуация да продължи дълъг период от време.

Право на обезщетение

Когато пътникът е избрал продължаване на пътуването или пренасочване, той има право и на обезщетение.

В случай, че закъснението е с 60 до 119 минути, обезщетението е в размер на 25% от цената на билета, а когато е с 120 минути или повече, обезщетението е в размер на 50% от цената на билета.

За разлика от останали видове транспорт, при железопътния не е предвидено изключване на правото на обезщетение в случай, че закъснението се дължи на извънредно обстоятелство.

Правото на обезщетение на пътника отпада единствено, ако е бил информиран за закъснението преди закупуване на билета или ако закъснението, дължащо се на продължаване с друг превоз или пренасочване, е по-малко от 60 минути.

Права на пътниците при автобусен транспорт

Право на информация

Превозвачите и управителите на автогари, в рамките на съответните им функции, следва да предоставят на пътниците подходяща информация по време на цялото пътуване.

Когато е възможно, тази информация се предоставя в достъпна форма при поискване.

Правилата са приложими за пътници, ползващи редовни превози, които не са предназначени за определени категории пътници, когато точката на качване или слизане на пътниците се намира на територията на държава-членка и разстоянието на превоза по разписание е 250 км или повече.

Право на продължаване на пътуването/пренасочване или възстановяване на заплатената цена за билета

Когато е налице основателно предположение, че редовен превоз ще бъде отменен или ще е налице закъснение при тръгването повече от 120 минути, пътникът има право да избере между:

Подобно на останалите видове транспорт, и по отношение на автобусния, е предвидено, че пренасочването при първа възможност (за най-ранната следваща дата), може да бъде отложено за дълъг период във времето. Налице е несигурност при предоставяне на информация на пътниците, тъй като превозвачът може също да не е наясно кога ще е следващата възможна дата.

За да направят своя избор, пътниците следва да бъдат информирани от  превозвача по отношение на възможните закъснения или несигурности във връзка със следващата дата, за която може да бъде направено пренасочването.

Комисията отново посочва, че ако пътникът избере продължаване на пътуването или пренасочване при първа възможност, превозвачът ще е изпълнил задължението си за информиране, ако по своя инициатива и възможно най-скоро и навреме е уведомил пътника.

Помощ

При пътуване, продължаващо по разписание повече от три часа, в случай на отмяна или закъснение при заминаването от автогара с повече от 90 минути, превозвачът следва да предложи на пътника безплатно:

Превозвачът следва да изпълни посочените задължения дори и превозът да е закъснял или да е бил отменен поради извънредно обстоятелство.

Право на обезщетение

Пътникът има право на обезщетение в размер на 50 % от цената на билета единствено, ако превозвачът не му е предложил избор между

продължаване на пътуването или пренасочване до крайното местоназначение без допълнително заплащане и възстановяване на цената на билета.

Морски превоз и речен превоз

Право на информация

Превозвачът следва да предостави на пътниците информация по отношение на евентуално закъснение в изпълнението на превоза или отмяна на същия, възможно най-скоро, но не по-късно от 30 минути след определения по разписание час на заминаване, като освен това следва да им съобщи очакваното време на заминаване и на пристигане веднага щом получат тази информация.

Право на възстановяване на цената на билета или пренасочване

В случаите, когато превозвачът има основание да очаква отмяна на пътуването или закъснение с повече от 90 минути при заминаването от пристанищен терминал в рамките на пътническа услуга, на пътниците незабавно се предлага следният избор:

И тук следва да се има предвид, несигурността по отношение на първата възможна дата за извършване на превоза при пренасрочване.

Помощ

Когато превозвачът има основания да очаква отмяна или закъснение на пътническа услуга или круиз с повече от 90 минути след определения по разписание час на заминаване, на пътниците, заминаващи от пристанищните терминали, се предлагат безплатно закуски, храна или напитки в зависимост от времето на чакане, при условие че има такива или има разумна възможност да бъдат доставени.

В случай на отмяна на пътуването или закъснение при заминаването, при което се налага престой от една или повече нощи или се налага допълнителен престой в сравнение с предвидения от пътника, превозвачът — където и когато това е физически възможно — предлага на пътниците, заминаващи от пристанищните терминали, безплатно подходящо настаняване на борда или на брега, както и превоз между пристанищния терминал и мястото на настаняване.

Превозвачът може да ограничи общите разходи за настаняване на брега, без да се включва превозът между пристанищния терминал и мястото на настаняване, до 80 EUR на пътник и на нощ за максимум 3 нощи.

Право на обезщетение

Без да губят правото си на превоз, пътниците могат да искат обезщетение от превозвача, ако се окаже, че ще пристигнат със закъснение до крайното местоназначение, посочено в договора за превоз.

Минималното равнище на обезщетение е 25 % от цената на билета за закъснение най-малко от:

Ако закъснението превишава двойно посоченото по-горе време, обезщетението се равнява на 50 % от цената на билета.

Обезщетение не се дължи, когато превозвачът докаже, че отмяната или закъснението се дължи на извънредни обстоятелства, възпрепятстващи извършването на пътническата услуга, които не са могли да бъдат избегнати дори при вземане на всякакви разумни мерки.

Комисията посочва, че предприетите от компетентните органи ограничителни мерки във връзка с пандемията на COVID-19, представляват такова извънредно обстоятелство.

Поради тази причина, когато закъснението или отмяната се дължат на обстоятелства, свързани с обявената Световна пандемия, то превозвачът не дължи обезщетение на пътниците.

Това задължение отпада и в случай, че превозът е закъснял или е бил отменен с цел съхраняване на здравето на пътниците.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.