- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Какви реформи в системата на ДДС на ЕС предложи Европейската комисия в началото на октомври 2017 г.?

На 04.10.2017 г. беше публикувано прес съобщение, с което Европейската комисия представи планове за най-голямата реформа на правилата за ДДС на ЕС от четвърт век насам.

Според Европейската комисия предложената реформа на ДДС ще направи системата по-стабилна и по-проста за ползване от предприятията.

Целта е една система на ДДС, която да помага на предприятията да се възползват от всички предимства на единния пазар и да се конкурират на световните пазари. Понастоящем разходите за спазване на разпоредбите са с 11 % по-високи за предприятията, занимаващи се с презгранична търговия, отколкото за занимаващите се само с вътрешна търговия. Направените изчисления посочват, че разходите на предприятията могат да намалеят приблизително с 1 милиард евро с въвеждане на реформите.

Комисията предлага да промени из основи действащата система на ДДС, като започне да облага продажбите на стоки от една държава от ЕС в друга по същия начин, както продажбите на стоките в рамките на отделните държави членки. Така ще се поставят основите на една нова и окончателна система на ДДС за ЕС.

Това са четирите основни принципа по отношение на ДДС реформата:

Въвежда се понятието „сертифицирано данъчно задължено лице“ — категория надеждни предприятия, които ще се ползват от много по-прости и пестящи време правила. Предлагат се и четири „временни решения“, които да влязат в сила до 2019 г. Тези краткосрочни мерки са били изрично поискани от държавите членки с цел да се подобри текущото функциониране на системата на ДДС до постигане на пълно съгласие и въвеждане на окончателния режим.

Следващи стъпки

Това законодателно предложение ще бъде изпратено за одобрение до държавите членки в Съвета и до Европейския парламент за консултация. Комисията ще продължи работа по тази инициатива и през 2018 г. с подробно законодателно предложение за изменение на т. нар. „Директива за ДДС“ на техническо равнище, с което предложеният днес окончателен режим на ДДС да бъде въведен гладко.