- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Какви са промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение?

На 9 април 2020 г., Държавен вестник публикува измененията и допълненията в Закона за мерки и действия по време на извънредното положение.

Основни изменения:

Определен списък на съдебните дела, които не са спрени по време на извънредно положение.

Нови правила за изключенията при сроковете

Общото правило за удължаване на срока за 1 месец след края на извънредното положение няма да се прилага за обществените поръчки, процедурите за концесия, процедурите по Закона за управление на средствата от европейската структурна структура и инвестиционни фондове, производства по Закона за устройство на територията и производства по Закона за защита на конкуренцията.

Правилото за липса на последици поради забавяне на плащанията се променя значително.

Новото правило предвижда изрично изключение за разлика с по-общия подход на предишната версия.

Новата версия:

„До отмяната на извънредното положение при забава за плащане на задължения на частноправни субекти, длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и други), предоставени от банки и финансови институции по чл. 3 от Закона за кредитните институции, включително когато вземанията са придобити от други банки, финансови институции или трети лица, и по договори за лизинг, не се начисляват лихви за забава и неустойки, задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, както и не може да бъдат изземвани вещи.“

 

Наемите на държавна и общинска собственост

Държавните и местните власти могат да намалят размера на таксите за наем и ползване или да освободят плащането им изцяло или частично от физически и юридически лица – наематели или потребители, които са ограничили или преустановили дейността си в резултат на мерки и ограничения, наложени по време на извънредното положение.

Здравеопазването

До отмяната на извънредното положение Националната здравноосигурителна каса и Българският лекарски съюз, съответно Българският зъболекарски съюз, могат да подпишат анекс към съответния национален рамков договор, който съдържа заплащане за работа при неблагоприятни условия по време на обявеното извънредно положение на изпълнителите на медицинска помощ, съответно на дентална помощ, условия и ред за заплащането и методика за определяне размера на сумите.

Правилата срещу пране на пари

Спиране на сроковете за приемане на вътрешни правила съгласно ЗМИП до отмяната на извънредното положение.

Спиране на сроковете за създаване на специализирани служби в банки, финансови институции, инвеститорски дружества до отмяната на извънредното положение.

Юридическите лица с нестопанска цел, които не попадат в друга категория задължени лица съгласно ЗМИП, ще могат да приемат своите вътрешни правила срещу изпиране на пари в рамките на 4 месеца от края на извънредното положение.

Туризъм

Туроператор, който трябва да възстанови заплатена сума от пътуващ за туристическо пътуване, когато е било отменено поради обявеното извънредно положение, може да предложи на пътуващия ваучер за заплатената сума. Ако пътуващият не приеме ваучера и при липса на друго споразумение за туристически пакет – заместител, между туроператора и пътуващия, туроператорът възстановява не по-късно от един месец, считано от датата на отмяната на извънредното положение, всички плащания, които е получил от пътуващия или от негово име.

Сезоните работници

За времето на извънредното положение трудовите договори по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда за краткотрайна сезонна селскостопанска работа може да се сключват за повече от един ден, като това време не се признава за трудов стаж. Трудовият договор е с нормална продължителност на работното време за деня до 8 часа, като страните по него може да уговарят работа за 4 или 6 часа.

При сключване и при прекратяване на трудовия договор не се прилагат чл. 62, ал. 3 и 4, чл. 127, ал. 1, т. 4 и чл. 128а, ал. 3 от Кодекса на труда.

Трудовото възнаграждение се изплаща в деня на изтичане на срока на трудовия договор срещу разписка, неразделна част от него. Когато срокът на трудовия договор по е по-дълъг от един месец, трудовото възнаграждение се изплаща всеки месец, но не по-късно от 5-о число на месеца, следващ месеца, в който е положен трудът.

Нови по-ниски санкции при нарушаване на противоепидемични мерки

Намаляват се санкциите за нарушаване на заповеди на министъра на здравеопазването, с които се налагат противоепидемични мерки –  300 до 1000 лв., а при повторно нарушение от 1000 до 2000 лв.

Ако нарушител е едноличен търговец или юридическо лице имуществената санкция е от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение от 2000 до 5000 лв.