Какво да направите, ако не можете да изпълнявате договорите си поради COVID-19?

Начало » Публикации » Какво да направите, ако не можете да изпълнявате договорите си поради COVID-19?

Последните няколко дни се обърнахте към екипа ни с въпроси относно ефекта на пандемията от COVID-19, обявеното извънредно положение и предприетите противоепидемични мерки върху бизнеса Ви. В следващите редове се надяваме да успеете да намерите отговори на част от тях.

Какви са възможните последици върху Вашия бизнес?

  • Преустановяване дейността на Вашите магазини, заведения, салони за красота, спортни зали и т.н.;
  • Ограничаване на възможностите за доставки на стоки и услуги от и към други страни поради затваряне на границите;
  • Липса на суровини необходими за производството на предлаганите от Вас стоки поради ограничения върху вноса и износа за определени страни;
  • А в резултат на всичко гореизброено – невъзможност за спазване на срокове и изпълнение на задължения за наем, вноски по кредит, доставки, заплати.

Какво да направите, ако не можете да изпълните задълженията си?

Ако поради наложените от противоепидемични мерки дейността във вашият обект е преустановена, не можете да изпълните доставките си до други страни или да произведете част от предлаганите от Вас стоки, то невъзможността да изпълнявате задълженията си към клиенти и други кредитори се дължи на обстоятелства извън Вашия контрол. В този случай, разполагате с възможността временно да оправдаете неизпълнението си с непреодолима сила или т. нар. форсмажорни обстоятелства.

Непреодолимата сила е непредвидено и непредотвратимо събитие от извънреден характер, което е възникнало след сключването на съответния договор.

Без съмнение пандемията от COVID-19 и предприетите противоепидемични мерки представляват такова непредвидено и непредотвратимо събитие от извънреден характер. Но при преценката дали те представляват форсмажорни обстоятелства във Вашия случай, следва да се вземат предвид няколко допълнителни условия.

Кога можете да се позовете на непреодолимата сила?

Следните условия следва да са налице, за да можете да се позовете на форсмажор:

  • Непредвидимите и непреодолими обстоятелства от извънреден характер са възникнали след сключване на договора;
  • Тези обстоятелства създават обективна пречка да изпълните задълженията си и не е налице друг възможен начин за изпълнението им;
  • Не сте били в забава за изпълнение на задълженията си при възникване на форсмажорните обстоятелства;
  • Уведомили сте надлежно кредиторите си за тези обстоятелства.

Следва да отбележим, че не е необходимо договорът да съдържа изрична клауза за форсмажорни обстоятелства, за да може да се позовете непреодолима сила.

Какво трябва да направите, ако е налице форсмажор?

В случай че е налице непреодолима сила, която препятства изпълнението на даден договор, то трябва писмено да уведомите кредитора си по съответния договор в разумен срок. Уведомлението Ви трябва да съдържа:

  • Описание на обстоятелствата, които представляват непреодолима сила;
  • Как се отразяват върху изпълнението на договора.

Ако не уведомите своите кредитори, то може да отговаряте за претърпените от тях вреди.

Освен това, можете да поискате издаване на сертификат за форсмажор от Българската търговско-промишлена палата („БТПП“). Съобразно указанията на страницата на БТПП той представлява документ за освобождаване от отговорност за неизпълнение или забавено изпълнение на търговска сделка, причинено от непреодолима сила.

Какви са последиците от позоваване на непреодолимата сила?

Докато е налице непреодолимата сила, в конкретния случай – ограничението препятстващо Вашата дейност, то изпълнението на задълженията по договора се спира временно и не отговаряте за неизпълнението им.

В случаите, когато форсмажорните обстоятелства са налице за твърде продължителен период от време и двете страни нямат интерес от изпълнението на договора, то те могат да го прекратят.

Не всички последици на пандемията от COVID-19, обявеното извънредно положение и предприетите противоепидемични мерки, обаче, могат да бъдат обхванати от непреодолимата сила. Някои от тях не водят до невъзможност да изпълните задълженията си, но въпреки това изпълнението им ще противоречи на справедливостта и добросъвестността. Повече за възможностите Ви в този случай, можете да прочетете в статията ни, посветена на стопанската непоносимост.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични особености на непреодолимата сила.  Настоящото не представлява юридически съвет.  За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”