- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Какво ново в ЗКПО и ЗДДФЛ през 2022 г.?

Предложение за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане

На 10.12.2021 г. в Народното събрание е внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Измененията  са свързани с приложението на Директива (ЕС) 2016/1164 на Съвета от 12 юли 2016 г. за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци и промените с Директива (ЕС) 2017/952 за хибридните несъответствия. Ако предложението бъде прието, от 1 януари 2022 г. ще влязат в сила следните промени в ЗКПО:

Данъчно третиране на обратни несъответствия при хибридни образувания

Предлага се да се приравнят на данъчно задължени лица определени хибридни образувания, учредени или установени в страната, които са извън обхвата на данъчно задължените лица, посочени в действащия ЗКПО, при наличие на следните условия:

Тези правила няма да се прилагат за колективна инвестиционна схема, която е инвестиционен фонд или схема, отговаряща едновременно на условията да има множество собственици, да притежава диверсифициран портфейл от ценни книжа и да е предмет на нормативна уредба в защита на инвеститорите.

Данъчно третиране на договори за продажба с обратен лизинг, класифициран като оперативен лизинг съгласно Международните счетоводни стандарти, при лизингополучатели

Предвижда се, че счетоводно отчетените разходи, приходи, печалби и загуби във връзка с договори за продажба с обратен лизинг, класифициран като оперативен лизинг съгласно Международните счетоводни стандарти, при лизингополучатели няма да се признават за данъчни цели. За данъчни цели в тези случаи ще се признават разходи, приходи, печалби и загуби, определени съгласно правилата на Счетоводен стандарт 17 „Лизинг“ относно договори за продажба с обратен лизинг, класифициран като експлоатационен лизинг.

Изменения в областта на контролираните чуждестранни дружества

Предлага се да бъде отменена разпоредбата на чл. 47в, ал. 4 от ЗКПО, с която се освобождават от прилагане на режима на контролираните чуждестранни дружества тези данъчно задължени лица, чиито контролирани чуждестранни дружества в юрисдикцията си на учредяване или установяване се облагат с алтернативни на корпоративния данък форми на облагане. По този начин на практика всички данъчно задължени лица в Република България, които подлежат на облагане с корпоративен данък и имат контролирани чуждестранни дружества, независимото от формата на облагане на тези контролирани чуждестранни дружества, ще попаднат в обхвата на специфичните правила за определяне на данъчния финансов резултат в случаите на контролирано чуждестранно дружество.

Промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица

В Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за изменение на ЗКПО са предложени и промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Предвижда се справките, подавани по реда на ЗДДФЛ, за изплатените през годината доходи и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски да могат да бъдат подавани от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители на едноличните търговци или самоосигуряващите се лица, починали през данъчната година, които са били работодатели или платци на доходи.

Предвижда се промяната да може да бъде приложена и за справките, за които задължението за подаване възниква след 31 декември 2021 г.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.