Какво още промени Закона за мерките и действията по време на извънредното положение?

Начало » Новини » Какво още промени Закона за мерките и действията по време на извънредното положение?

На 23 март 2020 г., Народното събрание прие Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. На следващия ден законът беше обнародван в Държавен вестник. С този закон се изменят и допълват редица кодекси и закони. В серия от новини нашият екип представя новите норми, които влизат в сила от обнародването на закона.

В настоящата серия ще разгледаме:

1. Последици от забава на плащанията

До отмяната на извънредното положение не се прилагат последиците от забава за плащане на задължения на частноправни субекти, включително лихви и неустойки за забава, както и непаричните последици, като предсрочна изискуемост, разваляне на договор и изземване на вещи.

Tази норма влиза в сила от 13.03.2020 г.

2. Промени в Наказателния кодекс

В Глава Престъпления против стопанството се създава квалифициран състав на престъплението познато като спекулация с цените. Той предвижда, че по време на епидемия престъплението ще се наказва с лишаване от свобода от 1 до 3 години и глоба от 5 000 до 10 000 лв.

В Глава Престъпления против реда и общественото спокойствие се изменя състава за разпространяване на неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, като се увеличава наказанието  – лишаване от свобода до три години и с глоба от 1000 до 10 000 лева, като при настъпване на значителни вредни последици може да се наложи глоба от 10 000 до 50 000 лева.

3. Закона за здравето

В Закона за здравето се правят доста промени, които разширяват правомощията на Министъра на здравеопазването. Министърът на здравеопазването може да разпореди задължителна изолация на болни, на заразоносители, на контактни лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави. Изолацията на тези лица може да се осъществява в домашни условия след преценка на съществуващия епидемичен риск от лекуващия лекар или след консултация с епидемиолог или специалист по инфекциозни болести.

Министърът може да разпореди и мерки, които включват и временно спиране или ограничаване на експлоатацията или режима на работа на обекти с обществено предназначение и/или други обекти или услуги, предоставяни на гражданите в случаи на обявено извънредно положение.

Създава се специална санкция при нарушаване на заповедите на Министъра на здравеопазването. Лицата, които ги нарушават ще носят административно-наказателна отговорност, като физическите лица се глобяват с 5 000 лв., а юридическите лица се санкционират с имуществена санкция от 15 000 лв.

При въведени противоепидемични мерки контактните лица на болните от заразни болести не може да откажат извършването на изследване с цел установяване на преносителство на заразна болест.

Болен от заразна болест, както и контактно лице, което чрез изследване е с потвърдено преносителство на заразна болест който откаже или не изпълнява задължителна изолация и лечение, се наказва с глоба в размер на 5000 лв. Същото наказание се налага и на контактно лице, извън посоченото по изречение първо, както и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави, които откажат или не изпълняват задължителна изолация, съответно лечение. Лицата, отказали да се явят доброволно за изолация и лечение, както и лицата, които не изпълняват задължителна изолация, се довеждат принудително със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи по искане на органите на Държавния здравен контрол, на ръководителя на лечебното заведение за болнична помощ или на лекаря, насочил лицето за хоспитализация.

Контактно лице, което откаже извършването на изследване с цел установяване на носителство на заразна болест, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.

Контактно лице, което отказва да се яви доброволно за извършване на изследване, се довежда принудително със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи по искане на органите на държавния здравен контрол.

4. Закон за предучилищното  и училищно образование

Сроковете, установени в Закона за предучилищното и училищното образование, които са започнали да текат преди влизането в сила на този закон, спират да текат до отмяната на извънредното положение.

Сроковете, определени в Закона за предучилищното и училищното образование може да бъдат изменяни със заповед на министъра на образованието и науката, ако поради обявеното извънредно положение, не може да бъдат спазени. Заповедта се публикува на интернет страницата на Министерството на образованието и науката.

5. Средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове

Значителни промени в уредбата на пари от фондовете.  Управляващите органи ще имат широки правомощия за срока на извънредно положение: изменят едностранно договори за безвъзмездна финансова помощ съобразно необходимостта от мерки при криза; отпускат безвъзмездна финансова помощ при опростени правила, включително без публикуване на покана за набиране на предложения; увеличават общия ресурс по операциите над одобрените от комитета за наблюдение по схемите, по които са допустими мерки. Ще могат да се намаляват срокове при обявяване на процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Безвъзмездна финансова помощ се предоставя директно на кандидат, одобрен от комитета за наблюдение на съответната програма, чрез приемане на неприсъствено решение по мотивирано предложение на ръководителя на управляващия орган на програмата. Безвъзмездната финансова помощ се предоставя директно на кандидат, който в определен от ръководителя на управляващия орган срок отговори на одобрените критерии.

6. Закон за обществените поръчки

Възложителите, за които не е възникнало задължението за прилагане на платформата по чл. 39а, ал. 1 от Закона за обществените поръчки до влизането в сила на новия закон, прилагат за обществени поръчки, открити до един месец след отмяната на извънредното положение, реда за възлагане, действащ до 1 ноември 2019 г. ( с някои изключения).

С новия закон се уреждат се случаите когато няма да се прилага Закона за обществените поръчки:

  • закупуване от възложителите на хигиенни материали, дезинфектанти, медицински изделия и лични предпазни средства, необходими за обезпечаване на противоепидемичните мерки
  • закупуване на медицински изделия, медицинска и лабораторна апаратура, необходими за диагностика и лечение на заразените пациенти, консумативите за тях, както и дейности, свързани с внедряването им;
  • възлагане на дейности по обезвреждане на пестициди и болнични отпадъци съгласно Наредба № 1 за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения

7. Аптеки и рецепти

С новите правила се позволява аптеките да отпускат лекарствени продукти само по рецептурна книжка, без представяне на рецепта съобразно последно вписаните в рецептурната книжка данни за отпуснати лекарствени продукти, при условия по ред, определени от Националната здравноосигурителна каса, до отмяна на извънредното положение и два месеца след неговата отмяна.