Какво прави ЕС, за да защити засегнатите от коронавируса работници? Смекчаване на въздействието върху заетостта

Начало » Новини » Какво прави ЕС, за да защити засегнатите от коронавируса работници? Смекчаване на въздействието върху заетостта

Когато е възможно, трябва да защитаваме работниците от безработица и загуба на доходи. ЕС е готов да окаже подкрепа на държавите членки, когато това е възможно, като смекчава въздействието върху работниците.

Бюджетът на ЕС подпомага работниците в предотвратяването и справянето с безработицата, например чрез структурните фондове. По-специално, Европейският социален фонд може да предостави жизненоважна подкрепа за мерки, предназначени за борба с избухналата пандемия от covid-19. Той може да предоставя подкрепа за здравни грижи, например като финансира закупуването на предпазни средства, медицински изделия, превантивни мерки срещу болестта или мерки за осигуряване на достъп до здравеопазване за най-уязвимите групи. Освен това той може да подкрепя националните схеми, които спомагат за смекчаване на въздействието на пандемията в съчетание с повишаването на квалификацията и преквалификацията през програмния период.

Европейската комисия ще ускори работата си по законодателното предложение за Европейска презастрахователна схема за обезщетения при безработица. Тази инициатива има за цел да подкрепи работещите и да защити онези, които са загубили работните си места в случай на големи сътресения, както и да намали натиска върху националните публични финанси, като по този начин се укрепи социалното измерение на Европа. Схемата ще бъде предназначена по-специално за подпомагането на националните политики, насочени към запазване на работните места и уменията, например чрез схеми за работа с намалено работно време и/или улесняване на прехода на безработните от едно работно място към друго.

Европейският фонд за приспособяване към глобализацията също може да бъде мобилизиран, за да подпомага съкратени работници и самостоятелно заети лица по реда на настоящия и бъдещия регламент. До 179 милиона евро ще бъдат на разположение през 2020 г.

Някои държави членки вече въведоха временни мерки, например намаляване на работното време с едновременно подпомагане на доходите, удължаване на условията за заплащане на отпуск по болест и насърчаване на работата от разстояние. Тези мерки не попадат в приложното поле на правото на ЕС. Комисията е уверена, че националните органи отдават приоритет на съображенията, свързани с общественото здраве.