- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Какво трябва да имаме предвид относно данъците и задължителните осигурителни вноски в ситуацията на извънредно положение

Законът за мерките и действията по време на извънредното положение, обявен с решение от 13 март 2020 г. („Закона/ът“), публикуван на 24.03.2020 г., не предвижда възможност за спиране на сроковете за провеждане на производства по установяване, деклариране, внасяне, обезпечаване и събиране на данъци и задължителни осигурителни вноски. Това означава, че органите по приходите нямат законово основание да не извършват тези производства или да спрат вече започнали такива поради обявеното извънредно положение. Нещо повече, те нямат право да не спазват установените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (“ДОПК”) срокове за тяхното провеждане.

Тази ситуация поставя няколко въпроса, които са свързани със защитата на правата и интересите на проверяваните/ревизираните лица:

1. Какви са възможните действия на проверяваните/ревизираните лица съобразно Закона за мерките и действията по време на извънредното положение?

Съгласно Закона, за срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат сроковете за изпълнение на указания, дадени от административен орган на страни или участници в производства, с изключение на производствата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това спиране, според нас, може да се използва в следните случаи:

2. Какви са механизмите за защита при връчени актове, издадени от администрацията в производствата по установяване, обезпечаване и събиране на данъци и задължителни осигурителни вноски?

Съгласно Закона, за срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат давностните и други срокове, предвидени в нормативни актове, с изтичането на които се погасяват или прекратяват права или се пораждат задължения за частноправните субекти, с изключение на сроковете по Наказателния кодекс и Закона за административните нарушения и наказания.

Това са сроковете за административно обжалване на актовете, издадени в производствата по установяване, деклариране, внасяне, обезпечаване и събиране на данъци и задължителни осигурителни вноски. Тези срокове спират да текат до отмяна на извънредното положение.

Със Закона се удължава с един месец от отмяната на извънредното положение действието на административните актове, което е ограничено със срок и този срок изтича по време на извънредното положение. Такива актове в производствата по обжалване по ДОПК са решенията на Директора на Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, с които се спира изпълнението на даден акт за определен срок. Това са случаи като спиране на изпълнението с представяне на банкова гаранция, чийто срок изтича по време на действие на извънредното положение. Ако определеният от решаващия орган срок на действие изтече по време на действие на извънредното положение, същият се удължава по силата на Закона и не е необходимо  издаването на допълнителен нарочен акт.

Екипът на адвокатското дружество препоръчва да се прояви процесуална предпазливост и активност от страна на лицата, поради изложените по-долу съображения:

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични особености на ревизионните производства в условията на извънредно положение. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и за да вземете информирано решение, както и преди да предприемете действия, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”