Отговорът на този въпрос е от изключително важно значение за валидността на всяко съдопроизводствено действие и в края на краищата за успеха на делото. Преценката за спазване на срока за подаване на каквито и да е документи до съда зависи основно от техния вид. Разграничението, което ни интересува в този случай е разделянето на документите на такива подадени физически в деловодството на съда и такива пратени по пощата или по електронен път.
За депозираните в деловодството на съда документи, срокът ще се счита спазен ако е спазено изискването това да е станало до края на работното време на съда, в деня, в който изрича срокът за подаването. Това правило следва да се спази дори и когато документите са подадени в друг съд или прокуратура. Същите ще се считат за подадени в срок, дори и когато не са подадени в надлежния съд или прокуратура, но само при условие, че е спазено изискването това да е станало до края на работното време на съответното ведомство, в деня на изтичане на крайния срок.
За документите, подадени по пощата или по електронна поща (когато са електронни документи) сроковете за подаване се броят съгласно общите правила. Така последният ден на срока продължава до края на двадесет и четвъртия час на този ден и не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата и след края на работното време на съда/прокуратурата. Това правилото се прилага по аналогия и за изпратени чрез електронна поща, т.е. чрез използването на електронна пощенска услуга документи. С други думи, без значение е дали документът е изпратен преди или след приключване на работното време на съда, тъй като не се касае за действие или представяне на документ в съда.
Съгласно Определение №60308/02.08.2021 ВКС II-ро отделение, Търговска колегия