- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Кои промени в ЗАНН влизат в сила от 24.12.2021 г.?

Множеството изменения в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), които бяха обект на години разработка от редица юристи, влизат в сила на 24 декември 2021 г. Миналата година те бяха приети от депутатите, заедно с промени в Гражданския процесуален кодекс и в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвежда електронното правосъдие.

Нововъведенията са многобройни. Някои обхващат регламентацията относно процеса на действие на административните наказания, въвеждат се нови определения и санкции.

Промени касаещи намаление на глобата или имуществената санкция

Една от промените е свързана с възможността за 20% отстъпка от цената на глобата, при плащането й в 14-дневен срок от връчването на наказателното постановление.

Предвижда се и друга основна промяна, която да стимулира хората да не обжалват наказателните постановления, а да ги изпълняват в кратки срокове. Допуска се сключването на споразумение, с което да завърши административнонаказателното производство. Такава възможност обаче няма да има за нарушенията по Закона за движение по пътищата. Глобата, в предвидените случаи, е 70 на 100 от определения размер за извършеното нарушение. Тази по-ниска глоба трябва да бъде платена в 14-дневен срок, ако не го направи, споразумението отпада и се издава наказателно постановление.

Промени в сроковете за обжалване и дефинициите за маловажен случай

Сроковете за обжалване на наказателни постановления се увеличава от 7 на 14 дни.

В ЗАНН се въвеждат и определения за „маловажен случай“, „явно маловажен случай“ и „нарушение от същия вид от физическо лице или неизпълнение на задължение от едноличен търговец или юридическо лице към държавата или община от същия вид“.

Въведено е изменение относно лишаването от право да се упражнява определена професия или дейност в чл. 16, изр. 2 –  думите „при употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество“ се заменят със „за всички видове транспорт, извършени след употреба на алкохол, наркотични вещества или техни аналози“.

Новият вид наказание – Безвъзмезден труд в полза на обществото

В новосъздадения чл. 16а се определя нов вид санкция –  безвъзмезден труд в полза на обществото, който се налага без ограничаване на други права на наказания. То ще може да се налага при повторно или системно извършване на нарушение – самостоятелно или едновременно с друго наказание. Продължителността на наказанието не може да бъде по-малко от 40 часа и повече от 200 часа годишно за не повече от две последователни години. Делото, по което се налага това наказание, ще се гледа от едноличен състав на районния съд, а решението му ще подлежи на обжалване пред административния съд в 14-дневен срок. Административният съд ще разглежда делото в състав от трима съдии в открито заседание, не по-късно от три дни от датата на получаване на жалбата или протеста.

Наказанието безвъзмезден труд се изпълнява от пробационната служба по настоящия адрес на наказания. Като в ЗАНН е записано, че не може да се полага безвъзмезден труд в полза на физически лица или търговски дружества, в които няма държавно или общинско участие. Ако наказаният работи по трудов договор, ще му се възлага работа до три часа дневно в извънработно време или за пълен работен ден в един от празничните или почивните дни. По време на платен годишен отпуск или ако е безработен, може да му бъде възложена работа за не повече от 56 часа месечно. Ако след изтичането на календарния срок за полагане на безвъзмезден труд в полза на обществото не всички часове са отработени, задължението за тях се погасява. Предвиди се новото наказание да се налага при повторно извършване на дребно хулиганство по Указа за борба с дребното хулиганство (УБДХ), както и за някои нарушения на Закона за горите.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.