- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Краудфъндингът с правна рамка и в България

Уредба на ниво ЕС

Правна рамка на национално ниво по отношение на колективното финансиране (познато още като „краудфъндинг“ или “crowdfunding”) съществува в някои държави-членки. Предвид различията в уредбата на обаче, е поставена бариера пред редица стартъпи и МСП, които биха се ползвали от колективното финансиране.

С цел насърчаване на предлагането на подобен вид услуги, бе приет основният наднационален нормативен акт, уреждащ материята, а именно Регламент (ЕС) 2020/1503 („Регламена/ът“). Приемането му не само постави една обща нормативна рамка за държавите-членки, а и преодолява съществуващите пречки пред краудфъндинга в националното законодателство на някои държави-членки.

Краудфъндингът в България

Макар Регламентът да намира пряко приложение на територията на Р. България, законодателят е въвел основните положения в Закона за публичното предлагане на ценни книжа („ЗППЦК“), като предимно препраща към дефинициите и формулировките в Регламента.  Ето и някои от най-важните обстоятелства:

Не бива да се слага знак за равенство между предоставянето на услуги за колективно финансиране и предоставянето на платежни услуги. Касае се за две различни по естеството си материи, съответно два различни лиценза. При хипотезата на доставчик на услуга за колективно финансиране, който във връзка с нея предоставя и такива платежни услуги, той трябва да бъде и доставчик на платежни услуги съгласно Директива (ЕС) 2015/2366.

Защита на инвеститорите

Регламентът съдържа редица разпоредби относно защитата на инвеститорите. Те са от ключово значение, тъй като участници в

процеса на колективно финансиране са не само инвеститори-професионалисти, а и неопитни такива. Едно от правилата, обезпечаващи защитата на инвеститорите е задължението на доставчика на услугата да предостави на потенциалния инвеститор т.нар. „основен информационен документ“. Той съдържа декларация за ограничаване на отговорността, предупреждение за рисковете, като също трябва да е коректен, ясен и неподвеждащ.

В Регламента се съдържат и редица други защитни и превантивни механизми за неопитните инвеститори, макар измененията в ЗППЦК да не ги назовават и да не препращат изрично към тях. Те обаче следва също да намират приложение, а в допълнение, съгласно чл. 179 ЗППЦК, КФН може да определи с наредба допълнителни изисквания по отношение на материята.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.