- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

МФ допълва изискванията за фискални устройства

Трета промяна на Наредба № Н-18 от 2006 г. влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник – 2 юли 2019 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин.

Отпада пускането на хартиен дневен отчет на касовия апарат и съхранението му на книга. От него така или иначе няма смисъл, след като НАП задължи фирмите да подават през фискалните си устройства информация за направените продажби на всеки 5 минути.

С одобрените промени Министерство на финансите въвежда, че при необходимост от промени във фърмуера на въведени в експлоатация и регистрирани фискални устройства от одобрен тип, производителят извършва промени във версията на фърмуера и представя в Българския институт по метрология (БИМ) за функционално изпитване фискално устройство (ФУ) с коригираната версия на фърмуера. За новата версия на фърмуера се издава допълнение към свидетелството за одобрен тип на ФУ. Електронна система с фискална памет (ЕСФП), в чийто състав е включен фискален принтер с променена версия на фърмуера, подлежи на изпитване и одобрение. След одобряване производителят формира нов идентификатор на ЕСФП в съответствие с нормативните изисквания и се вписва в паспорта на системата.

В срок до 30 октомври 2019 г. производителите/вносителите на ФУ представят за функционално изпитване ФУ с коригирана версия на фърмуера, осигуряваща изпълнение на изискването за генериране на дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет и в КЛЕН за всеки ден (за всеки 24 часа), през който в устройството са регистрирани продажби/сторно или служебно въведени операции, в случай че през последните 24 часа такъв отчет не е отпечатан.

До привеждане на въведените в експлоатация ФУ в съответствие с изискванията, но не по-късно от 31 март 2020 г., лицата са задължени да отпечатват дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет и в КЛЕН за всеки ден (за всеки 24 часа), през които в устройството са регистрирани продажби/сторно или служебно въведени операции.

Лицата, използващи ЕСФП, които не са привели дейността си в съответствие с изискванията, са длъжни да приведат дейността си в съответствие с нормите до 31 юли 2019 г. При условие че към 31 юли 2019 г. лицата, използващи ЕСФП, имат документ за придобиване/сключен договор с производител/вносител за придобиване на ЕСФП от одобрен след 31 март 2019 г. тип, както и изготвен график за въвеждане в експлоатация на ЕСФП в стопанисваните от тях обекти, и те са подадени по електронен път в компетентната териториална дирекция на НАП чрез използване на квалифициран електронен подпис, срокът за привеждане в съответствие е 30 септември 2019 г.