- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Министерският съвет одобри проект за Закон за несъстоятелност на физическите лица

На 03.11.2022 г. Министерският съвет одобри проект за Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на настоящия законопроект се изисква от Европейската комисия, за да одобри плана за възстановяване и устойчивост и да отпусне нужните средства на България.

В действащото законодателство не е предвидена процедура за обявяване на несъстоятелност на физически лица, които са изпаднали в неплатежоспособност. С настоящия законопроект се предлага правна уредба, която да попълни празнотите в националното ни законодателство, уреждайки производството по обявяване на несъстоятелност на физическите лица.

В особено неблагоприятно положение се намират добросъвестните длъжници, изпаднали в неплатежоспособност поради причини, които не зависят от тях – временна или трайна загуба на работоспособност, здравословни проблеми, раздяла в семейството, загуба на работа или имущество и други. Съгласно действащото законодателство, в случай на невъзможност да заплати своите дългове, длъжникът е принуден да се защитава срещу всякакви вземания, ограничени единствено от настъпване на погасителна давност за всяко от тях. Извънсъдебното уреждане на дълговете е сложно, а за да се уредят споровете по съдебен ред са необходими допълнителни средства, с които не винаги длъжниците разполагат.

Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, което може да бъде стартирано доброволно само по инициатива на добросъвестен длъжник. Добросъвестен длъжник е този, който поема задължения съобразно своето имуществено състояние и доходи, и със своите действия не уврежда умишлено или поради небрежност интересите на своите кредитори.

В производството са гарантирани жизнените потребности на длъжника, като той има право да получава издръжка в размер от поне една минимална работна заплата. Законът определя и една несеквестируема част от имуществото на длъжника. Също така производството е съобразено с ограничените възможности на неплатежоспособния длъжник да заплаща разноските по самото производство.

Основанията за погасяване на задълженията се установяват от съда. Задълженията могат да се погасят и по давност съгласно установените от закона правила.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко”.