- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Може ли да се разпределя печалба само в полза на някои съдружници/акционери?

Общото законово положение е, че всеки съдружник има право на такава част от печалбата, която е пропорционална на неговото дялово участие. За да се случи самото разпределяне на печалбата, общото събрание на дружеството следва да приеме решение за разпределяне и изплащане за всеки отделен случай, когато е реализирана печалба (не всяка реализирана печалба своевременно се изплаща, а понякога остава като част от активите на дружеството за известен период от време).

Въпреки това, в практиката нерядко се търсят алтернативни решения на съразмерното разпределяне на печалбата, с оглед лишаването на някой от съдружниците от такава, например, за да бъде отказано едно лице от участието си в дружеството като цяло (тоест, да бъде косвено принудено да напусне).

Практически така поставеният въпрос е най-вероятно да възникне в следните два случая:

При първия случай решението за разпределяне в повечето случаи е продиктувано от преследването на допълнителни цели, встрани от финансовото облагодетелстване на един или няколко мажоритарни съдружници. Във втория случай на практика новият съдружник не е способствал за реализирането на тази печалба, поради което е нормално и очаквано той да бъде изключен от разпределянето. Разбира се, цената по договора за покупко-продажба може да се уговори така, че да взема предвид стойността на печалбата, която не е била разпределяна. По този начин купувачът може и да бъде включен в разпределяне на печалба за предшестващи приемането му като съдружник периоди.

Независимо от конкретните причини, българският Търговски закон допуска да бъде уговорено между съдружниците, че печалбата няма да бъде разпределяна съразмерно на притежаваните от тях дялове. Такава уговорка за разпределяне на печалбата по различен начин може да бъде направена чрез:

Така, може да се уреди конкретно съотношение в дроби или проценти. Също така, допустимо е дружественият договор да предвижда, че до определен момент печалбата ще бъде разпределяна в полза на някой/и от съдружниците, а след изтичането на посочен срок, печалбата ще се разпределя съразмерно.

Така, за всеки отделен случай, когато се взема решение, че печалба ще се разпределя като цяло, общото събрание може да определя различно съотношение на това разпределяне. Този вариант е особено удачен, тъй като е своевременно пригодим към възможни промени в пазарната конюнктура – държи сметка за променливостта на приноса, който всеки съдружник може да има за реализирането на печалбата в различните периоди на осъществяване дейността на дружеството.

Неравномерно разпределяне на печалба при акционерно дружество

Разгледаните по-горе усложнени начини за постигане на неравномерно разпределяне на печалбата, при акционерно дружество („АД“) могат много лесно да бъдат избегнати, като в устава се предвиди издаването на привилегировани акции. По този начин се урежда обособяването на различни класове акционери, като всеки клас може да има право на различен процент от реализираната от дружеството печалба.

Разпределяне част от печалбата в полза на управляващите дружеството

Вариант за разпределяне на част от печалбата в полза само на определени съдружници е, ако последните са назначени и като управители/членове на управителни органи (при АД)/контрольори на дружеството, да им бъдат заплащани т.нар. „тантиеми“.

Предходни, вече отменени, закони са определяли „тантиемите“ като:

Тази категория възнаграждения, не е обвързана и не се дължи от дружеството като работодател – то не е възнаграждение по трудов договор.

За изплащането на тантиеми е необходимо:

Уставът/дружественият договор може дори да предвижда, че тантием се дължи при реализиране на печалба в точно определен размер или над определен размер.

При АД е необходимо и решение за определяне размера на допълнителното възнаграждение за всеки член от съвета на директорите.

Следва да се има предвид, че различните видове плащания – дивиденти, тантиеми, са обект на различно данъчно третиране, а оттам и се облагат по различен начин.
Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.