- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Напускане на управителя без съдействието на съдружниците

Търговският закон предоставя на всеки Управител на дружество с ограничена отговорност  правото да поиска да бъдат прекратени неговите правомощия и той да бъде заличен от Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел („ТРРЮЛНЦ“). Това право може да бъде упражнено и без съдействието на съдружниците или едноличния собственик на капитала.

Упражняване на правото

Извършва се чрез подаване на писмено уведомление до дружеството. Ако дружеството не предприеме никакви действия, за удовлетворяване на тази молба в едномесечен срок от получаване на уведомлението, то Управителят сам може да заяви заличаването си от ТРРЮЛНЦ. Без значение е дали на негово място е избран друг Управител или не.

Въпреки яснотата на законовите текстове, които уреждат обсъжданото право на управителя, в практиката на ТРРЮЛЦ се срещат откази на различни основания.

До кого трябва да се адресира уведомлението?

Най-често срещаното основание за отказ при заявено заличаване от страна на Управителя е отправяне на уведомлението до орган на дружеството, който не е компетентен по въпроса за неговото освобождаване. В постановените откази длъжностните лица дават указания, че Управителят е следвало да уведоми съдружниците, едноличния собственик на капитала, общото събрание на дружеството. Тези откази много често се отменят от съда.

Дружеството се представлява пред всички трети лица от неговия Управител. Той е единственият постоянно действащ орган, който може да извършва действия от името и за сметка на дружеството. Но органът – Управител, не следва да се отъждествява с лицето, което заема позицията към определен момент.  Затова, когато това лице уведоми дружеството, че не желае вече да заема тази длъжност, то прави това в лично качество, т.е. като трето за дружеството лице. Когато, обаче, същото лице получи уведомлението, но от името на дружеството, то го прави в позицията си на Управител и с властта единствено той да извършва всякакви представителни действия от името и за сметка на дружеството. Ето защо, за да бъде уведомлението надлежно, е достатъчно то да е адресирано и получено от Управителя на дружеството. Аргумент за този извод е и липсата на уредба на механизъм за допълнително известяване на други лица или органи на дружеството (съдружници, Общо събрание, Едноличен собственик на капитала).

Кой може да заяви заличаването?

Другото често срещано основание за постановяване на отказ е подаване на заявлението лично от Управителя, който иска да бъде заличен от ТРРЮЛНЦ. Длъжностните лица обосновават своя отказ с липсата на представителна власт у заявителя. Този извод противоречи на действащите разпоредби.

Управителят има право да представлява дружеството, а овластяването му има действие спрямо третите лица от вписването му в ТРРЮЛНЦ до неговото заличаване. До момента на своето заличаване от ТРРЮЛНЦ Управителят има право да извършва всякакви действия от името и за сметка на дружеството, включително да заявява за вписване и обявяване обстоятелства и актове в ТРРЮЛНЦ.

Последиците от напускането спрямо дружеството

Сред основанията за постановяване на отказ е и липсата на решение на Общото събрание или Едноличния собственик на капитала на дружеството относно последиците от напускането на Управителя – кой ще представлява дружеството, как то ще осъществява своята дейност и дали въобще може да продължи да извършва някаква дейност.

В решенията за отмяна на тези откази съдилищата отбелязват, че правото на напускане изисква единствено отправено  и получено от дружеството уведомление, бездействие на органите на дружеството и изтичане на едномесечен срок. Никъде не се поставя изискване да бъде прието решение за последиците от напускането на Управителя.

Преценката на длъжностното лице в това производство се ограничава само до наличието на посочените по-горе предпоставки. То не следва да изследва дали дружеството е взело решение относно последиците от упражняване на правото.

Освен това, Търговският закон изрично урежда какво се случва с дружеството, когато на мястото на напусналия Управител не бъде назначен друг. Ако в срок от три месеца от заличаването не бъде назначен нов Управител, дружеството може да бъде прекратено с решение на окръжния съд по иск на прокурора. В този случай след влизане в сила на решението ще се открие производство по ликвидация. След уреждане на задълженията и разпределяне на остатъка от имуществото на дружеството назначеният ликвидатор подава заявление за заличаване на дружеството от ТРРЮЛНЦ. При липса решение за последиците от напускането на Управителя, ще се приложат предвидените в закона последици.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични практики.  Настоящото не представлява юридически съвет.  За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.