- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

NFTs. Правни аспекти

Какво представляват NFT и как функционират?

NFT означава незаменим токен. „Незаменим“ повече или по-малко означава, че е уникален и не може да бъде заменен с нещо друго. Това е дигитален актив, който представлява обекти от реалния свят като изкуство, музика, елементи в играта и видеоклипове.

Най-често срещаните NFT-та са изображения, музика и видеоклипове. Но това не означава, че NFT са ограничени само да представят тези видове изкуство. Има NFT за игри и дори NFT за ценни стоки (скъпоценни камъни).

Правни аспекти на NFT

Както всяка нова форма на технология, правната рамка изостава или все още е в ранен етап на развитие и прилагане в някои държави. Наваксването се оказва сериозна трудност за законодателите, които трябва да посрещнат социалните отношения в тази изключително динамична сфера.

В ЕС има предложение за Регламент за пазари на криптоактиви. Регламентът не обхваща директно NFT, но най-новата версия изяснява в съображенията, че дробните части на NFT не трябва да се считат за уникални и следователно ще бъдат предмет на регламента. Предложеният регламент следва изрично да се прилага, ако NFT предоставя на притежателя или неговия емитент специфични права, свързани с тези на финансови инструменти, като права на печалба или други права. В тези случаи токените могат да бъдат оценени и третирани като „токени за сигурност“.

Основните области на интерес са косвените данъци – ще подлежат ли NFT на ДДС в сравнение с криптовалутата, ще се дължат ли авторски възнаграждения, как трябва да се третира доходът от NFT за създателя на NFT – например като доход от обект, защитен с авторски права или друго. Повечето от тези въпроси остават без отговор за момента. Както при криптовалутата, по-голямата употреба ще доведе до натрупване на съдебна практика и ново законодателство, което малко по малко ще осигури донякъде правна рамка за тази бързо развиваща се индустрия.

NFT Собственост – правни аспекти

Има значителна разлика между притежаването на NFT и криптоактив. Кой е собственикът на NFT за произведение на изкуството, което е токенизирано без разрешението на автора? Кой е собственикът на NFT, създаден от автора след продажбата на първия NFT за същия обект? Няма ясен и кратък отговор на нито един от тези въпроси.

ДДС върху NFT

Понастоящем има очевидна несигурност относно прилагането на ДДС към NFT. NFT не са еквивалентни на криптовалута и ДДС не може да бъде отхвърлен на 100%. NFT могат да се считат за цифрова услуга в рамките на ЕС и ако е така, тогава ще се прилага ДДС. Все пак е много рано да се даде отговор на този въпрос. Новото законодателство на ЕС и Комитетът по ДДС ще имат за задача да въведат вида косвено данъчно облагане за NTF. Ще бъде по-лесно да има общ принцип по ДДС в целия ЕС, отколкото всяка държава-членка да прилага свой собствен данъчен режим.

Данък общ доход

Както и при другите въпроси, данъкът върху доходите от търговията с NFT е сива зона. Някои държави прилагат подхода на криптовалутата – например Австралия, която от своя страна има добре структурирана информационна страница за данък върху доходите от NFT [1]. Иска ми се всички данъчни администрации да използват този подход за комуникация на данъците с данъчните субекти.

NFT и авторски права

NFT може да бъде всичко, ако може да бъде дигитализирано. Всяка форма на изкуство, която може да бъде дигитализирана, може да се превърне в NFT. И така, идва въпросът дали авторските права са приложими за NFT. И се досещате, че и на този въпрос няма категоричен отговор. Формата на изкуство, използвана в NFT, е само в първия етап, така че по същество създателят все още има оригиналната работа, която може дори да не е в цифров формат. Това не означава, че всички NFT не са защитени с авторски права. Колкото повече расте пазарът, толкова повече случаи ще има за изследване на последиците прилагането на авторско право при NFT. Например, някои създатели предлагат да прехвърлят собствеността на авторските права върху оригиналното произведение.

И не забравяйте аспекта на нарушаване на авторски права на оригинални произведения на създатели, които са били дигитализирани за NFT в нарушение на техните авторските права.

Това са някои от основните актуални въпроси. Ще има още много. Новото законодателство може да реши някои от проблемите, но много от тях ще останат двусмислени.

Нашият екип ще продължи да следи най-новите тенденции и ще ви държи в течение за новостите в правната рамка на NFT .

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.