- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Нова наредба за категоризацията на местата за настаняване и регистрацията на стаи и апартаменти за гости

На 3 юли 2020 г. в Държавен вестник беше публикувана новата наредба за изискванията към категоризираните места за настаняване и заведения за хранене и развлечения, за реда за определяне на категория, както и за условията и реда за регистриране на стаи за гости и апартаменти за гости.

Тя урежда условията и реда за регистриране на стаи за гости и апартаменти за гости, за отказ, за прекратяване на регистрация и за обезсилване на издаденото удостоверение.

За разлика от хотелите стаите и апартаментите на гости не се категоризират, а преминават през процедура по регистрация.

Важно е да се отбележи, че за да се извършва хотелиерска дейност в стаи и апартаменти за гости обектът трябва да е регистриран пред кмета на общината по местонахождение на обекта.

Обстоятелствата относно регистрираните обекти – стаи за гости и апартаменти за гости, се вписват в отделен раздел във водения от кметовете на общини електронен регистър. Кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице издава заповед за вписването, съответно за заличаването, на обстоятелствата в Националния туристически регистър.

Процедура по регистрация

Регистрацията се извършва за всеки обект от лицето, което ще осъществява дейността в него. Трябва да се подаде заявление-декларация, което да съдържа следната информация:

а) наименованието на лицето, което ще извършва хотелиерство в стая за гости или в апартамент за гости (с изписване с български и латински букви);

б) ЕИК/БУЛСАТ или ЕГН, или еквивалентен идентификатор, когато лицето е установено в държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария;

в) идентификатор на недвижимия имот, който се регистрира по смисъла на чл. 26, ал. 2 от Закона за кадастъра и имотния регистър;

г) данни за правото на собственост върху апартамента, в който се намира стаята за гости/апартамента за гости;

д) данни за правото да се извършва дейност хотелиерство в стая за гости/апартамент за гости, когато е приложимо – договор за наем, договор за учредено право на ползване или друго.

е) капацитет на обекта – брой стаи, брой легла.

Към заявлението е необходимо да представим и документи:

а) копие от документа за ползване на обекта, ако не е собствен и не подлежи на вписване в публичен регистър;

б) изрично пълномощно, когато заявлението-декларация се подава от пълномощник.

Срокът за разглеждане на заявлението и издаване на заповед за регистрация и удостоверение е 7 дни.

Заповедта за регистрация се вписва в Националния туристически регистър, като в него се отбелязват следните обстоятелства:

а) пореден номер на удостоверението;

б) вид, наименование и адрес на обекта, съдържащ ЕКАТТЕ;

в) наименование, ЕИК/ЕГН, данъчен или регистрационен код или друга идентификация, използвана в съответната държава – членка на ЕС, седалище и адрес на управление за юридическо лице/адрес за физическо лице, извършващо дейност в обекта;

г) номер и дата на акта на органа по регистрация;

д) капацитет на обекта – брой стаи, брой легла;

е) дата и удостоверителен подпис на издателя.

Удостоверението за регистрация е безсрочно и се издава за извършване на хотелиерска дейност в стая за гости или в апартамент за гости.

За регистрацията се дължи такса тарифата за таксите, които се събират по Закона за туризма. По настоящата тарифа таксата за стаи за гости, апартаменти за гости се определя на брой легла, като за 1 легло таксата е 10 лв.

Няма изисквания за обзавеждането, квадратурата или самата услуга в стаите и апартаментите за гости. Това е съществена разлика от другите места за настаняване, които подлежат на категоризация.

След регистрацията

Лицата, които извършват хотелиерска дейност в стая за гости или в апартамент за гости, водят регистър на настанените туристи по същия начин, както хотелите.

Данните за чуждестранните туристи, които се вписват в Единната система за туристическа информация, следва да са попълнени в пълен обем, като имената на регистрираните лица се въвеждат на латиница така, както са изписани в националния документ за самоличност.

Прекратяване на дейността

Ако в даден момент искаме да преустанови извършването на дейността, трябва да подадем заявление за прекратяване на дейността до кмета на общината, където е извършена  регистрацията. В 3-дневен срок от подаване на заявлението кметът на общината заличава вписаните в регистъра и обезсилва удостоверението.

Не се предвижда вписване на промяна на обстоятелствата при заменяне на лицето, извършващо дейност в мястото за настаняване, в случаите, когато лицето, което фактически извършва дейност в обекта, е различно от вписаното в удостоверението за регистрация. В такива случаи новото лице, което фактически извършва дейността „хотелиерство“ в апартамента за гости или стаята за гости, подава заявление-декларация за регистрация.

Когато се установи, че в регистъра не е отразено прекратяването на регистрацията на предишния хотелиер по негово искане, а междувременно за същия обект е подадено от друго лице заявление-декларация, се извършва служебно вписване за прекратената регистрация и се обезсилва издаденото удостоверение.