Закона за електронна търговия адаптира нови правила, въведени от Европейския съюз с РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1150. („Регламентът“)
Регламентът обхваща:
- онлайн пазарите за електронна търговия;
- платформите за споделяне, на които бизнес ползвателите осъществяват дейност;
- магазините за приложения; онлайн търсачки и др.
Необходимо е бизнес ползвателите да са установени в ЕС и да насочват своите оферти към потребители, намиращи се в ЕС.
Задълженията включват необходимостта от ясни, разбираеми и лесно достъпни общи условия. Доставчиците следва да уведомяват бизнес ползвателите за промени в общите условия най-малко 15 дни преди влизането на промените в сила. В този период всеки бизнес ползвател има право да прекрати договора си с доставчика.
Регламентът регулира възможностите, в които платформите могат да ограничат бизнес ползвателите да предлагат същите стоки или услуги при по-добри условия на други места. Такова ограничение е възможно, когато е икономически, търговски или правно аргументирано.
Регламентът обръща внимание и на класирането и подредбата на офертите на отделните бизнес ползватели. Платформите са длъжни в своите общи условия да уточнят по ясен и разбираем начин критериите за класиране на отделните оферти.
Промените в Закона за електронна търговия предвиждат отговорност на доставчиците, която отговорност се реализира по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Ползвателите могат да предявяват искове за установяване и за преустановяване на нарушения на изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1150, както и търсят обезщетения за вреди от нарушенията.
Промените разглеждат и възможността за извънсъдебното уреждане на спорове чрез медиация. За целите на извънсъдебното уреждане на спорове Доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да посочат в общите си условия двама или повече медиатори за извънсъдебно уреждане на спорове.