Предвиждат се промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“) относно документацията за трансферното ценообразуване. Законопроектът за изменение на ДОПК има за цел предотвратяване на възможностите за отклонение от данъчно облагане и съобразяване на националните правила с международните тенденции и новостите в международните данъчни стандарти. Промените са в посока намаляване на административната тежест, която би възникнала, ако трябваше да се спазват различни правила в различните държави.
Допълнителна цел на новите правила е създаване на последователен механизъм за доказване от страна на данъчно-задължените лица на пазарния характер на търговските и финансовите взаимоотношения със свързани лица във основа на принципа на независимите пазарни отношения при облагане на печалбите на свързаните лица с корпоративни данъци.
Измененията и допълненията на ДОПК са в изпълнение на препоръките по два основни документа:
- Мярка 13 „Документация за трансферно ценообразуване и от отчети по държави“ към Плана за борба със свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби (BEPS) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие;
- Кодекса за поведение по отношение на документацията за трансферното ценообразуване със свързани предприятия в ЕС (EUTPD) на Съвета на ЕС.
Промените в ДОПК се изразяват във въвеждането на нова глава, посветена на „правилата за изготвяне на документацията за доказване, че условията на търговските и финансовите взаимоотношения между свързани лица съответстват на условията, които биха били установени между независими лица при съпоставими обстоятелства, включително, че сделките са осъществени по пазарни цени …“
Контролирани сделки
Сделките, с които се установяват търговски и финансови взаимоотношения между свързани лица, се наричат „контролирани сделки“, а документацията в тази връзка включва:
- местно досие – следва да съдържа „обща информация за дейността на лицето и собственика или собствениците на акции или дяловете му, както и данни за контролираните сделки и за прилаганите методи за определяне на пазарните цени“;
- обобщено досие – следва да съдържа „информация за организационната структура и дейността на многонационалната група предприятия, контролираните сделки, функциите на лицата от групата и прилаганата политика на трансферното ценообразуване“.
Следните категории лица принципно са задължени да изготвят местно досие за осъществяваните от тях контролирани сделки, а именно:
- местните юридически лица;
- чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност;
- едноличните търговци, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Лицата по-горе са задължени да изготвят местно досие, ако стойността на извършваните от тях контролирани сделки покриват определени прагове. Предвидени са правила за изчисляване на праговете на контролираните сделки.
Определени лица при конкретни предпоставки са освободени от задължението да изготвят местно досие, освен за сделки, които все пак попадат в режима на облагане с корпоративен данък.
Предвидени са правила относно задължителното съдържание на местното и обобщеното досие, както и относно съхраняването и обновяването на документацията относно трансферното ценообразуване.
Сроковете за изготвяне/обновяване на местно досие са както следва:
- в общия случай – до 31 март на годината, следваща годината, за която се отнася;
- при подаване на коригираща декларация – в 14-дневен срок от подаването й, но не по-късно от 30 септември на текущата година.
Предвиждат се имуществени санкции при неизпълнение на задължение за изготвяне на местно досие и обобщено досие от страна на задължено лице. Имуществените санкции се удвояват по размер при повторност на нарушението.
Очакванията са, че измененията и допълненията на ДОПК в частта с документацията относно трансферното ценообразуване ще създадат по-благоприятна бизнес среда за инвестиции и развитие чрез едновременното повишаване на правната сигурност за икономическите оператори и намаляване на административните и съдебните спорове между бизнеса и приходната администрация.