През лятото ( в брой 64/13.08.2019 г. на Държавен вестник) бяха въведени промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“), с които се уреждат задължителни правила за документация на трансферно ценообразуване.
Представяме кратко резюме на тези правила без да претендираме за изчерпателност. При въпроси или нужда от съдействие за тяхното изработване, ще се радваме да се свържете с нас, за да Ви помогнем.
Влизане в сила на новите правила за задължителна документация за трансферно ценообразуване
Дружествата и едноличните търговци, които попадат в обхвата на задължението за изготвяне и поддържане на документация за трансферно ценообразуване, трябва започнат да правят това от 01.01.2020 г. за сделките си със свързани лиза след тази дата.
Лица, които попадат в обхвата на новите правила за документиране
Новите правила са задължителни за дружествата, които дължат корпоративен данък и за едноличните търговци, които формират данъчен финансов резултат по правилата на ЗКПО, и които имат сделки със свързани лица („контролирани сделки“) през съответната данъчна година, освен ако:
към 31 декември на предходната година показателите на данъкоплатеца не надвишават:
- балансова стойност на активите – 38 млн. лв., и
- нетни приходи от продажби – 76 млн. лв., или
- средна численост на персонала за отчетния период – 250 души;
или
данъкоплатецът извършва контролирани сделки единствено в страната.
За целите на новите правила, неперсонифицираните дружества се приравняват на юридически лица и попадат в обхвата на лицата, за които се отнасят тези изисквания.
Правилата не важат за колективните инвестиционни схеми, националните инвестиционни фондове и други алтернативни инвестиционни фондове, дружествата със специална инвестиционна цел и Българския червен кръст, лицата, които извършват дейност, подлежаща на облагане с алтернативен данък, како и физическите лица, които не са търговци.
Съдържание на документация и обхват на сделките
ДОПК предвижда задължените дружества да поддържат два вида досиета според структурата на дружеството:
Местно досие, което се изготвя от всяко задължено по новите правила дружество. То трябва да съдържа анализ на контролираните му сделки за годината, които надвишават:
- 400 хил. лв. за сделки с предмет продажба на стоки,
- 200 хил. лв. за всички останали сделки, освен заеми,
- 1 млн. лв. за предоставен заем или 50 хил. лв. за начислени лихви и други свързани със заема приходи или разходи.
Следва да се има предвид, че правилото е праговете да се изчисляват за всяка сделка поотделно. При определени условия – ако има две или повече сделки с едно или повече свързани лица, сключени при съпоставими условия, праговете се изчисляват за общата стойност на сделките.
Обобщено досие – задължените лица, които са част от многонационална група предприятия, следва да разполагат и с обобщено досие за групата.
В обхвата на контролираните сделки, попадат и трансферите между място на стопанска дейност и други части на предприятието на чуждестранно лице, разположени извън страната.
ДОПК въвежда минималната информация, която трябва да съдържат местното и обобщеното досие.
Срокове за изготвяне на документацията
ДОПК изисква местното досие да е готово в срока за подаване на годишната данъчна декларация по ЗКПО, т.е. до 31 март на годината, следващата тази, за която се отнася, а обобщено досие – да е до 12 месеца след срока за изготвяне на местното досие.
Следва да се има предвид, че документацията не се подава в НАП, а се предоставя на органите по приходите при поискване в хода на проверка или ревизия.
Санкции за неспазване на правилата
В ДОПК са въведени следните имуществени санкции за неизпълнение на задълженията по тази глава:
- за неизготвяне или непредставяне при поискване от органите по приходите на местно досие – до 0.5% от общата стойност на сделките, за които е трябвало да бъде изготвена документация;
- за данъкоплатци, които са задължени, но не разполагат с обобщено досие в рамките на законоустановения срок – между 5 хил. лв. и 10 хил. лв.;
- за посочване на неверни или непълни данни в документацията – между 1.5 хил. лв. и 5 хил. лв.
При повторно нарушение санкциите са в двоен размер.
Обръщаме внимание, че съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ и на ЗКПО при осъществяване на сделки със свързани лица, всеки участник в такава сделка трябва да може да докаже, че тя е реализирана на пазарни цени. В противен случай, независимо, че лицето не попада в обхвата на новите правила за документиране, органите по приходите имат право да извършат корекция на цената по сделката за данъчни цели, съобразно пазарните условия към периода на сключването й.