- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Новите такси в административното производство

Промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) от месец септември, 2018 г. доведоха до множество дискусии и противоречия както в теорията, така и в практиката. След като Конституционният съд беше сезиран от Президента, съгласно становището на съда (Решение № 5 от 19.04.2019 г. по к.д. № 12 от 2018 г.) нито новият размер на фиксираните по размер такси („прости такси“), нито въвеждането на пропорционални такси от материалния интерес са противоконституционни.

С приетите изменения беше увеличен размерът на таксите в касационното производство. Те са диференцирани:

Според вида на жалбоподателя:

Според предмета на делото, когато то е свързано с пенсионно, здравно и социално осигуряване:

В своето становище Пленумът на Върховния административен съд е обосновал, че размерът на таксата за граждани не е прекомерен, тъй като „кореспондира по съразмерност“ с минималната месечна работна заплата (560 лева за 2019 г.) и, следователно, не противоречи на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.

За първи път се въвежда задължение за административните органи да плащат такси по делата, по които са страни, като тази уредба е съобразена с принципа за равнопоставеност на страните в процеса.

Въведена е система за пропорционално изчисляване на държавната такса по дела, по които има „определяем материален интерес“. Макар да липсва легална дефиниция, „определяем“ е материален интерес, който не е с фиксиран, конкретен размер, а е диапазон между две суми. По дела с такъв „определяем“ материален интерес, таксата се определя като процент от интереса – 0.8 %, който процент:

[материален интерес ≤ 10 000 000] х 0,8/100 ≥ 1700 лева;

[материален интерес ≥ 10 000 000] х 0,8/100 = 4500 лева.

По отношение на таксите по частни жалби срещу определения и разпореждания, както и за таксите в производствата по отмяна на влезли в сила съдебни актове, също са въведени прости такси диференцирани според вида на субекта:

По частни жалби срещу определения и разпореждания и в производства по отмяна на влезли в сила съдебни актове по дела за пенсионно, здравно и социално осигуряване такса не се дължи.

Извън обхвата на промените са таксите в административно-наказателните производства. По жалби срещу наказателни постановления такса не се дължи. Безплатно е и производството по обжалване на съдебно решение, с което се отхвърля жалба срещу наказателно постановление.

Съществена част от промяната е фактът, че уредбата на таксите в административното производство вече е изведена на законово ниво, а не е на подзаконово, както беше до този момент. До приемането на промените в АПК таксите се определяха съгласно Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, за таксите, събирани от съдилищата и от Министерството на правосъдието, одобрена с ПМС № 167 от 28.08.1992 г., обн. ДВ бр. 71 от 01.09.1992 г.