Нововъведения при регистърните производства пред Регистър БУЛСТАТ

Начало » Новини » Нововъведения при регистърните производства пред Регистър БУЛСТАТ

На 10 юли 2018 г. в брой 53 на Държавен вестник („ДВ“) бяха обнародвани изменения в Закона за Регистър БУЛСТАТ („Законът/а“), които влизат в сила на 1 септември 2018 г. (с изключение на измененията, които Законът въвежда в Закона за енергетиката, влизащи в сила от 1 юли 2018 г.).

След новите положения, които измененията в Закона създават, е разширяване на обхвата на вписванията по отношение на лицата. Занапред вече ще подлежат на вписване в Регистър БУЛСТАТ („Регистъра“) и чуждестранните юридически лица, както и чуждестранните физически лица, които не притежават единен граждански номер или личен номер на чужденец, които са залогодатели по смисъла на Закона за особените залози („ЗОЗ“).

Измененията в Закона, също така, касаят списъка с документи, които се прилагат към заявлението за вписване и заличаване на:

  • физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност;
  • чуждестранните физически лица, които не притежават единен граждански номер или личен номер на чужденец и:

– извършват търговска дейност или оказват независими лични услуги в страната, включително и чрез място на стопанска дейност или определена база или обект;

– притежават недвижимо имущество в страната; или

– са осигурители; или

– са залогодатели по смисъла на ЗОЗ; или

– са други физически лица – осигурители.

При подаване на заявление в Регистъра, изброените лица следва да представят в оригинал, заверен от заявителя препис или нотариално заверено копие следните документи:

  • документ, удостоверяващ извършването на заявената дейност на територията на Република България;
  • документ за собственост или други документи, когато такива се изискват от закона;
  • документ за платена държавна такса, освен в случай на плащане по електронен път.

При подаване на заявление относно субекти, чиито данни съдържат класифицирана информация, когато административният акт за създаването им или промяната в обстоятелствата съдържа класифицирана информация, която не може да бъде предоставена на Агенцията по вписванията, данните се вписват въз основа на декларация от управляващия, съответно от представителя или от изрично упълномощеното лице.

По отношение на извършването на справки в Регистъра, както и при издаването на удостоверения за вписани в Регистъра обстоятелства (освен незабавно във всяко териториално звено на Агенцията по вписванията), Народното събрание въвежда, че се осигурява и отдалечен достъп чрез предоставянето на посочената информация в електронна форма.

Що касае достъпът, осъществяван чрез публичната част на Регистъра през Интернет, както и чрез средата за междурегистров обмен, на съда, държавните органи и органите на местното самоуправление и местната администрация, новата уредба ги регламентира като безплатни. При все това, отпада възможността за справка по всяко вписано обстоятелство, както и за свързаност на субектите.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои от законодателните промени, свързани с регистърните производства пред Регистър БУЛСТАТ. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.
Чувствайте се свободни да се свържете с нас за по-подробна информация по темата.