Българският Кодекс на труда (КТ) урежда различни хипотези на прекратяване на трудов договор. Огледално на основанията за прекратяване на трудовия договор, законът предвижда и широка гама обезщетения в полза на работника/служителя. Техният вид и размер зависи от определени законови условия, а дължимостта им възниква при:
Неспазено предизвестие от работодателя
КТ регламентира два вида предизвестие:
- при безсрочни трудови договори – 30 дни, но не повече от 3 месеца;
- при срочни трудови договори – 3 месеца, но не повече от срока на изтичане на срока на договора.
Ако работодателят не спази законовото или договореното предизвестие, работникът/служителят има право на обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за частта от срока на предизвестието, която не е спазена.
Право на същото обезщетение има и работник/служител, когато той е отправил предизвестието, но работодателят не го е спазил.
Прекратяване на трудов договор по инициатива на работник/служител без предизвестие
В тези случаи размерът на обезщетението е:
- при безсрочен трудов договор – брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието;
- при срочен трудов договор – брутното трудово възнаграждение на работника/служителя за времето, в което е останал без работа, но не повече от остатъка от срока на договора.
Незаконно уволнение
- Обезщетението е до 6 пъти размера на брутното трудово възнаграждение, ако за такъв или по-дълъг срок работникът/служителят е останал без работа.
- То е дължимо, в случай че прекратяването на трудовия договор е било обявено за незаконно по съответния ред – от съда или от работодателя.
- Когато работникът/служителят е постъпил на работа на ново място и възнаграждението му е по-ниско от предходното, уволнилият го работодател дължи обезщетение в размер на разликата между двете възнаграждения.
Прекратяване на трудов договор от работодателя с предизвестие
- В тези случаи работникът/служителят има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за периода на оставане без работа, но за не повече от 1 месец.
- Ако в този 1 месец служителят постъпи на работа, която е по-нископлатена от предходната, старият работодател дължи обезщетение в размер на разликата между двете възнаграждения.
- Такова обезщетение се дължи, когато работникът/служителят е освободен, поради съкращаване на щата, намаляване обема на работа, престой над 15 дни, закриване предприятие или част от него и т.н.
Прекратяване по предложение на работодателя срещу уговорено обезщетение
- Работодателят може да инициира прекратяване на трудовия договор и като предложи това на работника/служителя срещу обезщетение. Това обезщетение не може да бъде по-малко от четирикратния размер на последното месечно брутно трудово възнаграждение, което работникът/служителят е получил.
- Допустимо е да се уговори и по-висок размер на обезщетението.
Прекратяване на трудов договор поради болест
Обезщетението на това основание е в размер на двумесечното брутно трудово възнаграждение за освобождаване на служител, който не е в състояние да изпълнява трудовия си договор поради заболяване.
Прекратяване на трудов договор поради навършване на пенсионна възраст или придобит осигурителен стаж
В този случай, обезщетението в размер на две брутни трудови възнаграждения. Когато работникът/служителят има 10-годишен стаж при този работодател, обезщетението е шест брутни трудови възнаграждения.
Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск
Обезщетението е съразмерно на полагаемата, но неизползвана част от отпуска. Базата за изчисляване на обезщетението е брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца на прекратяване на трудовия договор.
Обезщетение за недопускане на възстановен на работа работник/служител
Когато по съдебен ред уволнението бъде обявено за незаконно, работникът/служителят има право да се яви на работа в 14-дневен срок от узнаване на възстановяването. В този случай, ако работодателят не го допусне обратно на работното място, е дължимо обезщетение за целия период на недопускане, независимо от неговата продължителност.
Обезщетение при задържане трудовата книжка на работника
При прекратяване на трудов договор, работодателят е длъжен незабавно да оформи трудовата книжка и да я върне на работника/служителя. При неизпълнение на това задължение работодателят дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на служителя от деня на прекратяване на трудовия договор до датата, когато трудовата книжка е надлежно оформена и предадена.
Особености
- Нерядко, при прекратяване на трудов договор е възможно работодателят да е длъжен да заплаща повече от един вид обезщетение.
- Работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка на работника/служителя всички обезщетения, които изплаща на при прекратяване на трудовия договор.