- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Обезщетения от работодателя при прекратяване на трудов договор

Българският Кодекс на труда (КТ) урежда различни хипотези на прекратяване на трудов договор. Огледално на основанията за прекратяване на трудовия договор, законът предвижда и широка гама обезщетения в полза на работника/служителя. Техният вид и размер зависи от определени законови условия, а дължимостта им възниква при:

Неспазено предизвестие от работодателя

КТ регламентира два вида предизвестие:

Ако работодателят не спази законовото или договореното предизвестие, работникът/служителят има право на обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за частта от срока на предизвестието, която не е спазена.

Право на същото обезщетение има и работник/служител, когато той е отправил предизвестието, но работодателят не го е спазил.

Прекратяване на трудов договор по инициатива на работник/служител без предизвестие

В тези случаи размерът на обезщетението е:

Незаконно уволнение

Прекратяване на трудов договор от работодателя с предизвестие

Прекратяване по предложение на работодателя срещу уговорено обезщетение

Прекратяване на трудов договор поради болест

Обезщетението на това основание е в размер на двумесечното брутно трудово възнаграждение за освобождаване на служител, който не е в състояние да изпълнява трудовия си договор поради заболяване.

Прекратяване на трудов договор поради навършване на пенсионна възраст или придобит осигурителен стаж

В този случай, обезщетението в размер на две брутни трудови възнаграждения. Когато работникът/служителят има 10-годишен стаж при този работодател, обезщетението е шест брутни трудови възнаграждения.

Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск

Обезщетението е съразмерно на полагаемата, но неизползвана част от отпуска. Базата за изчисляване на обезщетението е брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца на прекратяване на трудовия договор.

Обезщетение за недопускане на възстановен на работа работник/служител

Когато по съдебен ред уволнението бъде обявено за незаконно, работникът/служителят има право да се яви на работа в 14-дневен срок от узнаване на възстановяването. В този случай, ако работодателят не го допусне обратно на работното място, е дължимо обезщетение за целия период на недопускане, независимо от неговата продължителност.

Обезщетение при задържане трудовата книжка на работника

При прекратяване на трудов договор, работодателят е длъжен незабавно да оформи трудовата книжка и да я върне на работника/служителя. При неизпълнение на това задължение работодателят дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на служителя от деня на прекратяване на трудовия договор до датата, когато трудовата книжка е надлежно оформена и предадена.

Особености

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.