Агенцията по обществени поръчки официално обяви най-важните дати при поетапното въвеждане на ЦАИС ЕОП, която има за цел да постигне цялостно електронно възлагане на обществени поръчки. ЦАИС ЕИО е комплексна и сложна платформа, чрез която ще се провеждат процедури за възлагане на обществени поръчки, напълно електронно, като платформата ще осигури на потребителите:
- Публичност и прозрачност;
- По-ефективно проследяване на пазара на обществените поръчки в страната;
- По-ефективно проследяване на процесите по възлагане;
- Съкращение на срокове;
- Намаляване на разходи на публични средства и намаляване на административната тежест;
- Допълнителна защита и сигурност на информацията.
Платформата не позволява манипулиране на документите и процедурите от страна на участници, както и от страна на възложителите. Електронно подадените оферти чрез ЦАИС ЕОП са защитени, като преди тяхното отваряне, те се съхраняват в базите данни само и единствено в двойно криптиран вид. Офертите се криптират двойно от платформата с уникален ключ. Които ключове ще се криптират чрез уникален ключ, които от своя страна се генерира от браузъра на потребителя.
Практически ще е невъзможно да се отвори оферта, без предоставяне на ключа от страна на участник в процедурата. Последното изменение на Закона за обществени поръчки уреди поетапното въвеждане на ЦАИС ЕОП. В тази връзка, Агенцията по обществени поръчки обяви следните дати при поетапното въвеждане на ЦАИС ЕОП: 01.01.2020 г., 01.04.2020 г.,01.01.2021. От 01.01.2020 г., възложителите, определени по график, приет от Министерския съвет, ще са длъжни да стартират процедури чрез ЦАИС ЕОП. Възложителите, които не попадат в графика и нямат задължение да стартират и провеждат процедури чрез ЦАИС ЕОП, ще прилагат досегашния ред.
От 01.04.2020 г., всички възложители ще са длъжни да стартират и провеждат процедури чрез ЦАИС ЕОП, с изключение на Централния орган за покупки в сектора „Здравеопазване“ и Централният орган за покупки за общините.
От 01.01.2021 г., Централният орган за покупки в сектор „Здравеопазване“ и Централният орган за покупки за общините ще са длъжни да стартират и провеждат процедури чрез ЦАИС ЕОП. С въвеждането на ЦАИС ЕОП ще се преустановят публикациите на новооткрити процедури в Регистъра на обществени поръчки, като действащият профил на купувача на възложителите ще се поддържа до изтичане на една година от приключване на последния договор за изпълнение на обществена поръчка, сключен по досегашния ред.