На 12.10.2020 г. Министерски съвет внесе проект за изменение и допълнение на Закон за устройство на територията (ЗУТ). Промените обхващат голям брой разпоредби. Паралелно с това Конституционният съд се произнесе с Решение № 14/2020 г., което обявява за противоконституционни две разпоредби от действащия ЗУТ.
На 22.10.2020 г. Народното събрание прие на първо гласуване предложените от Министерски съвет два Законопроекта за изменение и допълнение ЗУТ, въз основа на които е изготвен и обединен законопроект, който предстои да бъде гласуван на второ четене.
С първия ЗИД на ЗУТ се предвижда отговорност за контрол от страна на Дирекция за национален строителен контрол („ДНСК“) към дейността на лицата, упражняващи строителен надзор, както и по отношение дейността на консултантите в инвестиционните проекти.
От своя страна, вторият ЗИД на ЗУТ предвижда създаването на Единен публичен регистър по устройство на територията на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството („МРРБ“).
Съгласно законопроекта, в регистъра ще се публикуват разрешенията за поставяне на преместваеми обекти, рекламни, информационни и монументално-декоративни елементи и заповедите за премахването им, разрешенията за изработване на устройствени планове и техните изменения, актовете за одобряването им, както и разрешенията за строеж.
Регистърът ще съдържа също удостоверенията на консултантите, извършващи оценяване на съответствието на инвестиционните проекти и/или упражняване строителен надзор, техническите паспорти на строежите, актовете за въвеждане в експлоатация на строежите и заповедите за премахване на незаконните строежи.
Той ще обедини регистрите, поддържани от министерството, Дирекцията за национален строителен контрол, областните управители, общинските и районните администрации.
Освен на предвидените промени, ЗУТ стана обект и на контрол от страна на Конституционния съд. В Решение № 14 от 2020 г. бяха обявени две разпоредби от закона за противоконституционни.
С по-голяма практическа приложимост е обявяването на забраната за обжалване (чл. 215, ал. 6 ЗУТ) на общи устройствени планове за противоконституционна. По този начин ще се даде възможност на гражданите и техните организации да защитят правата си, чрез способите на административния процес.
Следва Народното събрание да регулира последиците от това решение.