- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Постоянен адрес – за какво служи и как се променя?

Какво е „постоянен адрес“, за какво служи?

Законът за гражданската регистрация (ЗГР) съдържа дефиниция на понятието „постоянен адрес“, но не дава отговор на въпроса какво всъщност е той. На „човешки език“ постоянният адрес, за разлика от настоящия, е адрес, който се използва обичайно за по-продължителни периоди от време, като по-непроменлив. Така, например, постоянният адрес се посочва документите за самоличност, в шофьорска книжка, в избирателни списъци. Именно на постоянния адрес се извършват и официални връчвания на документи на физически лица – при призовавания пред съд, при покани за доброволно изпълнение, при уведомления от НАП, НОИ, КАТ и т.н. Постоянният адрес е определящ и за компетентната териториална дирекция на НАП, пред която данъкоплатците са длъжни да декларират доходите си.

Каква е разликата с „настоящия адрес“?

Настоящият адрес, от друга страна, се различава от постоянния най-често, когато лицето живее под наем на адрес, различен от постоянния. Това не означава, че и настоящият и постоянният не подлежат на промяна, но за настоящия по-честата промяна е по-срещана. Това до известна степен е така и поради по-усложнената процедура по промяна на постоянния адрес, а и поради факта, че при промяна на постоянния адрес се налага и издаване на нова лична карта. Въпреки по-широката приложимост на постоянния адрес, на практика е възможно гласоподаване и по настоящ адрес. Тук обаче процедурата е усложнена, тъй като за да гласува едно лице по настоящ адрес, то трябва да фигурира в избирателните списъци за района на този настоящ адрес, а искането за вписване в такъв списък се подава до две седмици преди изборния ден. От друга страна, когато е заявен настоящ адрес и лицето е регистрирано в съответната община, то има право в същата община да извършва всички действия, които в противен случай би се наложило да осъществява в общината по постоянния си адрес.

Къде и как се заявява промяната на адреса?

Промяната на постоянния адрес се заявява в общината по новия адрес.

Заявяването се извършва лично, а по изключение – от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно.

Необходими документи за промяна на постоянния адрес

Подава се заявление по образец, към което се прилагат:

Процедурни особености

Когато новият адрес е наследствен имот, при заявяване на промяната следва да се представи освен документът за собственост, въз основа на който имотът е придобит от Вашия наследодател, но и удостоверение за наследници (от което да е видно, че сте наследник на предходния собственик на имота).

Също така, ако сте родител, дете или съпруг на собственика/наемателя на имота, не е необходимо да представяте нотариален акт или договор за наем. В тези случаи е достатъчно да се представи копие от удостоверение за раждане или удостоверение за брак.

Когато променяте постоянния си адрес да бъде в имот, който е Ваша собственост, не е необходимо да предоставяте споменатата декларация-съгласие.

След като заявите промяната, ще Ви бъде издадено удостоверение за постоянен адрес. В 30-дневен срок от получаване на удостоверението, сте длъжни да подадете документи за издаване на нова лична карта в съответното районно полицейско управление по новия Ви адрес.

Неизпълнението на задължението за смяна на личната карта в срок се наказва с глоба в размер от 20 до 150 лева.

Изисквания за постоянния адрес

Имайте предвид, че нямате право да заявите като постоянен адрес имот, който е ателие. От 2021 г. на службите ГРАО при районните администрация е забранено да извършват адресни регистрации на граждани в обекти „ателие“, тъй като се считат предназначени „за творческа дейност“, но не и „за жилищни нужди“.

Като постоянни адреси могат да бъдат заявявани единствено:

А за срок до 4 месеца като постоянен/настоящ адрес могат да бъдат посочени и:

Следва се има предвид и че общият брой на лицата, регистрирани на един и същ адрес, не може да надвишава двукратния брой на лицата, които обичайно могат да обитават съответното жилище.

Горните изисквания за постоянен адрес са приложими и при предоставяне на адрес за пребиваване на чужденец в България (за получаване на разрешение за пребиваване, например).

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.