Агенцията по обществени поръчки поддържа списък на стопанските субекти, за които е доказано, че са допуснали нарушения при възлагане или изпълнение на обществени поръчки съгласно чл. 57, ал. 4 от ЗОП.
Нарушенията са по чл. 54, ал. 1, т. 5, б. а) от ЗОП и по чл. 55, ал. 1, т. 4 от ЗОП.
Нарушението по чл. 54, ал. 1, т. 5, б. а) касае случаите, при които участникът е представил документ с невярно съдържание относно липсата на декларираното основание за отстраняване или декларираното изпълнение на критериите за подбор.
Нарушението по чл. 55, ал. 1, т.4 от ЗОП касае неизпълнение на договор за обществена поръчка или концесия, довело до разваляне или предсрочно прекратяване на договора, изплащане на обезщетения или други подобни санкции, както и да е в размер повече от 50 на сто от стойността на договора за възлагане.
Вписването в списъка се извършва въз основа на информация, изпратена от възложителите и въз основа на акт в зависимост от нарушението, а именно:
А. За нарушения по чл. 54, ал. 1, т.5, б. а) – решение на възложителя за отстраняване от процедурата;
Б. За нарушения по чл. 55, ал. 1, т. 4 – съдебно или арбитражно решение.
Списъкът има само информативен характер и АОП не извършва проверка по същество на изпратените документи, което е уточнено и в методическо указание № МУ-10 от 09 юли 2020 г. на Агенцията по обществени поръчки. Тоест вписването в списъка не е самостоятелно основание за отстраняване от обществената поръчка.
Всеки възложител е длъжен да се снабди с доказателства, които обосновават неговото решение за отстраняване от обществената поръчка. Възложителите носят отговорност за законосъобразното възлагане на обществена поръчка и следва да изискват от предходния възложител, поискал включването на стопанския субект в списъка, всички документи, които не са публично достъпни, но са относими към конкретния случай.
Участниците имат право да представят мерки, които доказват тяхната надеждност. Правото да се представяне на мерките е регламентирано в чл. 56, ал. 1 от ЗОП. Тоест всеки възложител е длъжен да даде възможност за представяне на мерките преди да вземе решение, с което отстранява стопанския субект от съответната процедура. Правото на представяне на мерките е обвързано и с задължение те да бъдат разгледани от възложителя и взети предвид преди отстраняването на стопанския субект.
От своя страна стопанските субекти винаги следва да описват изчерпателно обстоятелствата, относно всеки прекратен договор през предходните три години, независимо от причините, довели до прекратяването му, като срокът е регламентиран в чл. 57, ал. 3 от ЗОП.
В случай че възложителят прецени, че представените мерки са достатъчни, за да гарантират изпълнението на конкретния договор за възлагане на обществена поръчка и надеждността на стопанския субект, възложителят не отстранява субекта от участие в обществената поръчка, дори и субектът да е вписван в списъка. Възложителят е длъжен да отчете тежестта и значимостта на обстоятелствата, свързани с нарушението. Той е длъжен да обективно и безпристрастно да изследва и оцени поведението на стопанския субект при наличие на прекратен предходен договор, като тази преценка трябва да е съобразена с условията на конкретната поръчка.
Във всички случаи, възложителят трябва да посочи в решението за класиране на участниците мотиви за неотстраняване или отстраняване на стопанския субект и приемането или отхвърлянето на предприетите мерки, като стопанските субекти имат възможност да обжалват тази преценка.