- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Процедура по нотифициране на сделка по сливане или придобиване пред Комисия за защита на конкуренцията

След като сме отговорили положително на въпроса дали една сделка подлежи на контрол от страна на Комисия за защита на конкуренцията („КЗК“) и съответно е възникнало задължение за уведомяване на същата следва да се пристъпи към процедура по същото.

1         Кой уведомява?

В зависимост от правната форма на концентрацията, Уведомлението за концентрация се подава съвместно от предприятията, които се сливат или вливат, създали са съвместно предприятие или придобиват съвместен контрол, или лицето, придобиващо едноличен контрол.

2         Кога?

Производство за оценка на концентрация се образува в тридневен срок от постъпване на уведомлението в КЗК или след като в КЗК е внесена цялата необходима информация.

Нотификацията се обявява чрез електронния регистър на Комисията и така всяко заинтересовано лице получава възможност да представи информация или становище относно ефекта на концентрацията върху конкуренцията на съответния пазар.

3         Форма на Уведомлението?

От 1 януари 2020 г. КЗК започна да прилага нови указания за попълване на уведомление за концентрация. Новият образец е достъпен тук [1].

4         Срокове за приключване на процедурата

След образуване на производството по оценка на концентрацията, започва етапът на т. нар. „ускорено проучване“, който приключва в срок до 25 работни дни.

Производството може да продължи още 4 месеца, ако след ускореното приключване бъде започната втора фаза – задълбочено проучване. В случаи, представляващи фактическа и правна сложност, срокът може да се удължи с не повече от 25 работни дни.

5         Такси, събирани от КЗК в това производство

2000 лв. за разглеждане на Уведомлението, платими при подаването му.

0,1 % от общия оборот за предходната година на участниците в концентрацията, но не повече от 60 000 лв., платими при произнасяне на КЗК.

6         Оценка на концентрацията

6.1        България

За оценката на концентрациите в България КЗК използва теста за господстващо положение (dominance test). При него, за да се забрани дадена концентрация, е необходимо кумулативното изпълнение на две условия: концентрацията да води до създаване или засилване на господстващо положение и по този начин да се уврежда ефективната конкуренция на съответния пазар.

6.2        Европейската комисия

При преценка на концентрации с общностно измерение, Европейската комисия преценява дали нотифицираната сделка би възпрепятствала съществено конкуренцията в рамките на общия пазар или на значителна част от него, в частност в резултат на създаването или засилването на господстващо положение.

6.3        Ефект

По този начин критерият за разрешаване на концентрация в България се явява доста по-нисък от този на ЕК, тъй като в България КЗК забранява концентрации само ако установи, че след сделката задължително ще има господстващо положение, а ако такова е съществувало преди нея, че то се е засилило. При подхода на ЕК се анализират ефектите на сделката и тя може да бъде забранена дори и да не доведе до установяване на господстващо положение, стига тя да може да доведе до сериозно затруднение на ефективната конкуренция на съответния пазар.

7         Най-често допускани грешки?

7.1        да не се уведоми КЗК при наличие на концентрация;

7.2        обменът на информация между страните по сделката да не е съобразен с минимално необходимото, за да се пристъпи към концентрация и по този начин да се стигне до антиконкурентно поведение, което да доведе до сериозно затруднение на ефективната конкуренция на съответния пазар. В този смисъл: https://one.oecd.org/document/DAF/COMP(2018)11/en/pdf [2]

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.