- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Гражданския процесуален кодекс от октомври 2017 г. Адвокат Антон Узунов

С обнародването им в Държавен вестник бр. 86 от 27.10.2017 г., бяха въведени редица промени в Гражданския процесуален кодекс („ГПК“). Настоящата статия има за цел накратко да ги опише, както и да даде кратки пояснения и мнение по същите. Изложението следва реда на съответните променени разпоредби в ГПК.

1. Промени в разпоредбите за съобщения и призовки

С цел създаване на допълнителни гаранции за надлежно призоваване на ответника по съответното гражданско или търговско дело, законодателят е предвидил промени в правилата за призоваването и уведомяването:

Видно от приложените промени, от съществено значение за компаниите и физическите лица е поддържането на актуална адресна регистрация и осигуряване на възможност за получаване на съобщения и призовки. Като цяло промените следва да бъдат подкрепени, тъй като минимизират възможностите за ненадлежно призоваване и уведомяване на страните, и съответно за лишаване от възможността за участие в делото на една от страните.

2. Промени във възнаграждението на особения представител

Законодателят е предвидил при назначаване на особен представител, възнаграждението му да се определя от съда съобразно фактическата и правната сложност на делото. Допустимо е размерът да бъде и под минималния за съответния вид работа съгласно Закона за адвокатурата, но не по-малко от една втора от него.

Подобна промяна е нужна, тъй като в практиката има чести случаи на дела с висок материален интерес, които обаче имат ниска фактическа и правна сложност, но съдът определя високо възнаграждение, обвързан от Тарифата за минималните адвокатски възнаграждения. По правило това възнаграждение се внася от насрещната страна, която се явява платец на чужди, а понякога и на прекомерни адвокатски разноски.

3. Промени в общите разпоредби за сроковете по ГПК

Законодателят е предвидил, че сроковете по закона спират да текат за страните по делото през дните, обявени за официални празници по Кодекса на труда, както и по време на съдебната ваканция по смисъла на Закона за съдебната власт, с изключение на сроковете по определени видове дела. В тази категория дела попадат дела за издръжка, родителски права, незаконно уволнение, за обезпечаване на искове, за несъстоятелност, някои наказателни дела и други дела по преценка на административния ръководител на съда, прокуратурата или на министъра на правосъдието.

Налице е въвеждане на по-сложно изчисляване на сроковете, свързано както с информацията за официални празници и почивни дни, която се изменя на годишна база, така и със субективни преценки – преценка на административния ръководител на съда или прокуратурата или на министъра на правосъдието.

4. Промени в разпоредбите за такси по дела, предвидени в ГПК

4.1. Промени в такси за предявени исковe

Нововъдененията водят до намаляване и облекчаване на държавните такси по определени искови производства, което би следвало да се тълкува като улесняване на достъпа до правосъдие за граждани и фирми. Остава въпросът за достатъчното ниво на правна култура и пречките пред затормозяването на съда с недопустими и неоснователни искове.

4.2. Промени в такси по изпълнителни дела, както следва:

Горните промени са в резултат на обществени инициатива на институции и медии, както и на обществото като цяло, за премахване на необосновано високите такси на ЧСИ. В определени случаи размерите водят до създаване на задължение в пъти по-голямо от първоначалното. Все пак, законодателят се е опитал да защити в максимална степен и интереса на кредитора, който е изправната страна, и следва да разполага с ефективни средства (производство на ЧСИ) за реализация на правнозащитения си интерес.

5. Промени в разпоредбите за местната подсъдност по дела срещу държавни учреждения и юридически лица

Законодателят е предвидил, че исковете срещу юридически лица се предявяват пред съда, в чийто район се намира тяхното седалище, а по спорове, възникнали от преки отношения с техни поделения или клонове, исковете могат да се предявяват и по местонахождение на съответните поделения или клонове.

Относно исковете срещу държавни учреждения, законодателят е приел, че исковете срещу държавата и държавни учреждения, включително поделения и клонове на последните се предявяват пред съда, в чийто район е възникнало правоотношението, от което произтича спорът, освен в случаите на изключителна местна компетентност при искове за вещни права или договори за вещни права върху недвижими имоти, както и исковете по подсъдност – местооткриването на наследството. Когато правоотношението е възникнало в чужбина, искът се предявява пред надлежния съд в София.

Вероятно идеята на законодателя е била да не се претоварват съдилищата, където е централното управление на учреждението (най-често гр. София), а евентуалните дела да се разпределят равномерно из страната, според мястото на възникване на правоотношението. Същата разпоредба улеснява и държавните юрисконсулти при участие по делата.

При исковете за непозволено увреждане се създава правило, че прекият иск на увредено лице, спрямо което застрахователят е отговорен, се предявява и по постоянния адрес или седалище на ищеца, или по местонастъпване на застрахователното събитие.

Вероятен мотив за промяната е улеснения достъп на граждани и фирми до правосъдие по техния адрес или седалище, или по местонастъпването на събитието.

6. Промени в разпоредбите за касационното обжалване

Законодателят е решил да измени основанията за допустимост на касационно обжалване, като е разширил обхвата на решенията, които подлежат на касационно обжалване. Такива занапред ще са въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е:

1. решен в противоречие със задължителната практика на Върховния касационен съд и Върховния съд в тълкувателни решения и постановления, както и в противоречие с практиката на Върховния касационен съд;

2. решен в противоречие с актове на Конституционния съд на Република България или на Съда на Европейския съюз;

3. от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отделно, допуска се за обжалване въззивното решение при вероятна нищожност или недопустимост, както и при очевидна неправилност.

Наблюдава се прецизиране на основанията за допустимост на касационно обжалване в т. 1 на ал. 1 от чл. 280 ГПК, като изрично се посочват тълкувателните решения и постановления на ВКС и ВС като задължителна съдебна практика от една страна и от друга страна практиката на ВКС в обикновени решения и определения като незадължителна практика, но от значение за прилагането на основанието за допустимост. Изрично се определя от законодателя, че решенията на ВКС по правилността на въззивните решения не представляват задължителна съдебна практика – чл. 290, ал. 3 ГПК.

Висящите производства по касационни жалби, подадени до влизане в сила на закона, се разглеждат по стария ред.

7. Промени в разпоредбите за заповедното производство

Законодателят е въвел редица разпоредби с цел прецизиране на законовите текстове, както и с цел имплементиране на постоянна съдебна практика по някои въпроси. Отделно, направен е опит за даване на повече права и средства за защита на длъжниците в определени хипотези

Конкретно са добавени следните промени:

8. Промени в разпоредбите за изпълнителното производство

8.1 Изменят се някои общи разпоредби за изпълнителното производство и продажбите на вещи:

Посочените промени в по-висока степен биха гарантирали правата на длъжниците, при запазване на интереса на кредитора в изпълнителното производството. Разширяват се възможностите за обжалване на действията и актовете на съдебния изпълнител, като по този начин се гарантира законосъобразното развитие на производството чрез съдебен контрол. Особено следва да се подчертае промяната относно извършване на нова оценка на продаваната вещ при оспорване на първоначалната.

8.2 Въвежда се изцяло нова уредба на електронен публичен търг – в глава 43, нов Раздел II

Съгласно нововъведенията, мястото на провеждане на електронния публичен търг (ЕПТ) е онлайн платформа към Министерство на правосъдието („МП“). Предвижда се МП да поддържа такава платформа, а министърът да издаде наредба за платформата в 12-месечен срок от влизане на закона в сила. ЕТП може да се ползва за продажба на всяка вещ, по искане на страните или служебно от съдебния изпълнител, а по писмено искане на собственика на вещта – и без представяне на изпълнителен лист. При ипотека или особен залог се изисква писмено съгласие на ипотекарния/заложния кредитор. Началната цена се посочва от собственика или ипотекарния/заложния кредитор, но се определя по общия ред.

Обявяването в платформата е по общия ред, наддавачите се регистрират електронно, с електронен подпис или при съдебния изпълнител, в продължение на 1 месец. Наддаването продължава 7 дни, като законодателят определя стъпка между 2, 5 и 10% в зависимост от началната цена. Предвидено е изпращането на автоматични съобщения до наддавачите. Относно задатъка и плащането на цената се прилагат общите правила.

Предвидена е възможност покупката на ЕПТ на недвижим имот да се финансира от кредитна институция по ЗКрИ, като се регламентира плащане директно от кредитната институция към съдебния изпълнител, както и вписване на законна ипотека от съдебния изпълнител по искане на кредитната институция.

Следва да се отчете опита на законодателя за въвеждане на онлайн платформа за публична продан и поставянето на законовите правила в съответствие с възможностите, предлагани от електронната търговия.

8.3 Изменят се някои общи разпоредби за запор на вземания на длъжника:

Измененията имат за цел да подобрят ефективността на принудителното изпълнение в особени случаи, както и да защитят правата на длъжника.

8.4 Въвежда се изцяло нова уредба на изпълнение върху права върху обекти на индустриалната собственост на длъжника – нова глава 45а – чл. 518а

Законодателят е предвидил възможност за изпълнение върху права върху марка, патент, полезен модел, промишлен дизайн, топология на интегрална схема и сертификат за сорт растение/порода животно и по реда на продан на недвижим имот.

Предвижда се обезпечение чрез запор, вписан в съответния държавен регистър, като се урежда и действието по отношение на запора по отношение на правоносителя и трети лица. Самата продажба също се вписва в държавния регистър и има действие за трети лица от вписването.

8.5 Засилват се възможностите за налагане на глоби при непредаване на дете и за принудително отнемане със съдействието на полицията

Публичните продажби, обявени до влизане в сила на закона, се довършват по стария ред, но при нестанали публични продажби втората начална цена се определя по новия ред.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да запознае накратко читателя с промените в ГПК. Настоящото не представлява юридически съвет и няма претенцията да бъде изчерпателно. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко”.

Чувствайте се свободни да се свържете с нас за по-подробна информация по темата.