- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Кодекса на труда от последните дни на 2020 г.

  1. Въвежда се възможността за двустранно сътрудничество – между синдикалните организации и организациите на работодателите по въпросите на:
  1. Прецизирано е приложението на Кодекса на труда (КТ) – доколкото не е предвидено друго в закон или международен договор, КТ се прилага за трудовото правоотношение между:

Горното не се прилага за трудови правоотношения с международен елемент, ако страните са избрали трудовото им правоотношение да се урежда от законодателството на друга държава.

Служителят ще има правото да се ползва  от защитата, която му осигуряват повелителните норми на държавата, на територията на която или от която обичайно се полага трудът, когато тези норми са по-благоприятни за служителя.

  1. Министърът на труда и социалната политика може да разпростре прилагането на колективния трудов договор, сключен на отраслово или браншово равнище (или на отделни негови клаузи) във всички предприятия от отрасъла или бранша:

Разпростирането на колективния трудов договор, сключен на отраслово или браншово равнище (или на отделни негови клаузи ):

Предвидени са следните вписвания:

Служители се присъединяват към колективен трудов договор, сключен между синдикална организация, в която не членуват и техния работодател:

  1. Въведена е промяна в случаите на работа чрез предприятие, което осигурява временна работа – изпратеният служител може да бъде командирован от предприятието, което осигурява временна работа, за изпълнение на трудовите му задължения извън мястото на постоянната му работа:
  1. Направена е промяна при командироването и изпращането на служители в рамките на предоставяне на услуги – прецизирано е задължението на работодателя или предприятието, което осигурява временна работа, да изплаща трудово възнаграждение в съответствие с българското законодателство.
  2. Направени са допълнения при следните трудови договори:

6.1 За работа през определени дни от месеца – служителят може да сключи такъв трудов договор с работодателя, при когото работи, за извършване на работа, която не е в кръга на неговите трудови задължения, извън установеното за него работно време;

6.2 За краткотрайна сезонна селскостопанска работа – вече и регистриран тютюнопроизводител може да сключи такъв трудов договор. Тютюнът може да бъде събиран без изискване за професия със специална квалификация в основната икономическа дейност „Растениевъдство”.

  1. Установяването на задължение за дежурство или за разположение на работодателя през определено време от денонощието е прецизирано:
  1. Направени са някои промени в следните случаи на редовно работно време:

8.1 Ненормираното работно време – когато поради необходимост служителите изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време, служителите имат право на почивките, предвидените за тези случаи в КТ.

8.2 Нощният труд – храната, която работодателят трябва да осигури, е безплатна (а не топла).

8.3 Сумираното изчисляване на работното време:

  1. Направено е допълнение при извънредния труд – с колективен трудов договор на отраслово и браншово равнище може да се уговаря по-голяма продължителност от 150 часа на извънредния труд, но не повече от 300 часа през една календарна година.
  1. Въведени са следните промени при основния платен годишен отпуск:
  1. Направено е допълнение относно сроковете за налагане на дисциплинарни наказания – когато закрилата при уволнение следва да се приложи, тези срокове не текат през времето от подаване на искането до получаване на мнението на трудово-експертната лекарска комисия и/или на предварителното разрешение за уволнение от инспекцията по труда.
  2. Направени са промени при прекратяване на трудовото правоотношение, след като служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст:

12.1 Обезщетението за срок от 6 месеца – работодателят дължи това обезщетение, ако служителят е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години.

12.2 Прекратяването от работодателя на трудовото правоотношение на основание придобито от служителя право на пенсия за осигурителен стаж и възраст – добавено е уточнението „освен в случаите на” придобиване на право на пенсия от учителите по Кодекса за социално осигуряване.

  1. Въведени са изменения в названията на някои трудови договори:
  1. За трудов стаж вече се признава и времето:
  1. Изменения и допълнения, отнасящи се до отпуските по време на активна и срочна служба в доброволния резерв – въведени са в КТ чрез Закона за изменение и допълнение на Закона за резерва на въоръжените сили на Република България:
  1. Въведени са следните изменения и допълнения относно нарушенията и наказанията:

16.1 Намалена е санкцията за повторно неизпълнение на задълженията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд .

16.2 Въведени са изменения, отнасящи се до санкционирането при повторно нарушение на:

Предвиждат се административни наказания при системно нарушение на горните задължения, както и при системно нарушение на следните задължения на работодателя:

16.3 Предвиждат се административни санкции или глоби в следните случаи:

16.4  Въведени са промени относно споразумението с наказващия административен орган:

16.5 Въвежда се дефиниция за „системни нарушения” – такива са налице, когато:

16.6 Прецизирано е понятието „група предприятия” –  във всички случаи препращането е към Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.

16.7 Въвежда се дефиниция за „системни нарушения на трудовата дисциплина” – такива са:

Настоящата новина не представлява юридически съвет, а служи само за информация. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.