- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България

На 10 юли 2018 г. в брой 53 на Държавен вестник („ДВ“) с Постановление № 129 от 5 юли 2018 г. на Министерския съвет бяха обнародвани изменения в Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България („Правилника“).

Особени хипотези на издаване на разрешение за пребиваванеНа първо място, промените касаят отпадането на възможността службите за административен контрол на чужденците да продължават срока за пребиваване, в случаите, когато чужденец от български произход е влязъл законно на територията на Република България и не притежава виза за дългосрочно пребиваване. Новата уредба предвижда споменатата служба да издава разрешение за пребиваване при наличие на специални предпоставки, свързани с държавен интерес, или с наличието на регистриран в Националната агенция по приходите („НАП“) трудов договор, сключен за срок минимум шест месеца.

Служебно изпращане или отпадане на необходимостта да се прилага документ за платена държавна такса

Задължението за изпращане на документ за платена такса за визата в Дирекция „Консулски отношения“ („ДКО – МВнР“) вече е в тежест на Дирекция „Миграция“ или сектор/група „Миграция“ при Областна Дирекция на МВР („ОДМВР“) (а не на службите за административен контрол на чужденците, както беше регламентирано по старата уредба).

Отпада необходимостта от прилагане на документ за платена държавна такса, в случаите, когато чужденец, притежаващ разрешение за пребиваване за срок не по-малък от една година, подава заявление за получаване право на продължително пребиваване с цел събиране на семейството за определени в Правилника категории чужденци и членовете на техните семейства.

Приложения към заявлението за придобиване и подновяване на разрешение за продължително пребиваване на различни категории чужденци

Новата уредба внася изменения в приложенията, които се изискват към заявлението за придобиване на право на продължително пребиваване от:

Правилникът въвежда промени и по отношение на процедурата по придобиване на право на дългосрочно пребиваване, както и при продължаване правото на пребиваване на членовете на семейство на дългосрочно пребиваващ чужденец. След измененията вече не е необходимо към заявленията да се прилага документ за платена държавна такса.

Представяне на документи за придобиване на право на пребиваване

В хода на цялата процедура по предоставяне на право на пребиваване, документите, които се представят за удостоверяване на факти и обстоятелства, свързани с правния статут на лицето, следва да бъдат в оригинал или нотариално заверени копия. Когато чужденецът не може да представи удостоверение за раждане или удостоверение за сключен брак, последният е длъжен да представя преписи тези актове.

Макар и до този момент, на практика в дейността си администрацията на Дирекция „Миграция“ да е изисквала представения договор за наем като доказателство за осигурено жилище, да бъде придружен от нотариално заверена декларация от собственика за предоставяне на адрес на пребиваване, това разрешение е вече изрично уредено в Правилника.

Производства спрямо непридружени деца чужденци

В Правилника се създава цяла нова глава, посветена на производствата спрямо непридружени лица чужденци, като сред тях са:

Принудителни административни мерки

Измененията, внесени в Правилника, касаят крайната точка, до която се извежда чужденец с наложена принудителна административна мярка („ПАМ“) от територията на Република България по въздушен път. В случаите, когато по надлежния ред на чужденеца е наложена ПАМ връщане или експулсиране, служителите от службите за административен контрол на чужденците или други компетентни структури на МВР извеждат лицето до неговата:

Правилникът, също така, посочва набора от документи, които е длъжно да представи лице, което предоставя адрес за пребиваване на чужденец с наложена ПАМ.

Правилникът допуска налагането на обезпечителна мярка на чужденец:

В заповедта за налагане на обезпечителна мярка се определя размер на парична гаранция от 500 до 5000 лв., съобразен с разноските за изпълнение на връщането или експулсирането на чужденеца, след оценка на индивидуалните обстоятелства.

В хипотезата на принудително настаняване на чужденец в специален дом за временно настаняване на чужденци органът, наложил принудителната административна мярка, или директорът на дирекция „Миграция“, в случаите след изтичане на първоначалния срок на настаняване, може да наложи обезпечителна мярка.

Когато незаконно пребиваващ чужденец не може да бъде снабден с паспорт или заместващия го документ и трябва да бъде изпълнена принудителната административна мярка връщане, органите на дирекция „Миграция“ могат да издадат Европейски пътен документ за връщане[1]. Органите на Главна Дирекция „Гранична полиция“ издават Европейски пътен документ при наличие на споразумение за обратно приемане, като този документ може да бъде издаден само в случай че е признат от държавата, в която ще бъде върнат чужденецът.

[1] Съгласно изискванията на Регламент (ЕС) 2016/1953 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за утвърждаване на Европейски пътен документ за връщането на незаконно пребиваващи граждани на трети държави и за отмяна на Препоръката на Съвета от 30 ноември 1994 г. (ОВ, L 311/13 от 17 ноември 2016 г.)

 

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои от законодателните промени, свързани с правото на пребиваване на чужденци на територията на Република България. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.

Чувствайте се свободни да се свържете с нас за по-подробна информация по темата