В Държавен вестник, бр. 104 от 08.12.2020 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗИДЗДДС), с преходните и заключителните разпоредби на който са приети следните промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ):
Важно! Тези промени ще влязат в сила от 1 януари 2021 г., поради което няма да се отразят върху доходите, реализирани през 2020 г., с малки изключение посочени по-долу.
Промяна във връзка документирането и отчитането на доходите
Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, издават документ за придобитите от тях доходи от друга стопанска дейност и доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството. Документът се издава в два екземпляра, като единият се предоставя на платеца на доходите, а вторият се съхранява от физическото лице.
Съгласно промените, документът за получените доходи, когато платец е физическо лице, следва да съдържа само минимум изискуеми данни на съставителя, но не и данни за платеца – ФЛ, както предвиждаше предишната редакция на чл. 9 от ЗДДФЛ.
Отпада изискването за издаване на първичен счетоводен документ, когато доходите са получени по банков път, с изключение на случаите когато платец на доходи от друга стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, което е задължено да прилага Закона за счетоводството и на основание чл. 45, ал. 6 не издава „Сметка за изплатени суми“ (нова ал. 4 на чл. 9 ЗДДФЛ). В този случай физическото лице, придобило доходите, следва да включи и реквизитите по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството.
Данъчно облекчение за разходи за подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот
Новият момент е, че местните физически лица и чуждестранните физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, ще могат да ползват данъчно облекчение, като приспадат от общата годишна данъчна основа по направените през годината плащания за труд във връзка с подобрения и/или ремонт на един недвижим жилищен имот в общ размер до две хиляди лева.
Това ще е възможно, само, когато са налице следните условия:
- недвижимият жилищен имот е на територията на Република България;
- данъчно задълженото лице е собственик или съсобственик на недвижимия жилищен имот;
- подобренията и/или ремонтът са извършени от местни лица на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
- недвижимият жилищен имот не е включен в предприятието на лице, което извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон;
- данъчно задълженото лице притежава документ за платения труд във връзка с извършването на подобренията и/или ремонта на жилищния имот, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството, придружен от документ за плащането му (фискален бон, разписка, банков или друг документ);
- данъчно задълженото лице и лицето, извършило ремонта, не са свързани лица.
В случай, че недвижимият жилищен имот е собственост на повече от едно физическо лице, облекчението може да се ползва от всеки съсобственик, при условие че общият размер на облекчението, ползван от всички съсобственици, за имота не превишава 2000 лв.
Наличието на условията и обстоятелствата за ползване на облекчението следва да се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Промени в срока за деклариране на доходи и внасяне на данъка за лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на ТЗ, вкл. ЕТ и физическите лица, регистрирани като земеделски стопани:
Съгласно промените, лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, както и земеделските стопани, които са избрали да се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа съгласно ЗДДФЛ, следва да се декларират и внасят в срок от 1 март до 30 юни на следващата година.
Важно! Предвидено е, че това изменение в сроковете е приложимо и за годишната данъчна декларация и внасянето на съответните данъци за 2020 г.
Крайният срок за подаване на годишна декларация и внасяне на данък от физическите лица, които не са търговци остава 30 април.
Запазени са както крайният срок за подаване на годишна данъчна декларация по електронен път, при който лицето ползва отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне – до 31 март на следващата година, така и общият размер на отстъпката – до 500 лв.
Промени в размерите на данъчно облекчение за деца
Увеличението на размерите на данъчните облекчения за деца, което ще е приложимо само за 2021 г., е предвидено с преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2021 г. (обн. в ДВ бр. 104 от 8 декември 2020 г.).
Новите размерите на данъчното облекчение са както следва:
- 4500 лв. за едно дете (вместо 200 лв.);
- 9000 лв. за две деца (вместо 400 лв.);
- 13500 лв. за три и повече деца (вместо 600 лв.);
- 9000 лв. за деца с увреждания (вместо 2000 лв.).