- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Закона за хазарта

В Държавен вестник бр. 69 от 4 август бяха обнародвани редица изменения и допълнения на Закона за хазарта. Най-интересните от тях са променения контролен орган и допълнителните изисквания за получаване на лиценз за хазартна дейност.  

Контролен орган 

Държавната комисия по хазарта прекратява своята дейност. Лицензирането ще се извършва от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) или оправомощен от него заместник изпълнителен директор. Държавният надзор в областта на хазарта също ще се извършва от Националната агенция за приходите.  

Изискване за издаване на лиценз 

С новите промени се създават допълнителни изисквания за издаването на лиценз за хазартни игри. Такъв може да бъде издаден на дружество с ограничена отговорност или на акционерно дружество с поименни акции с изцяло внесен капитал на минимална стойност от 1 500 000 лв. или левовата равностойност в друга валута.  

Лиценз за игри с игрални автомати може да бъде издаден само на дружество с ограничена отговорност или на акционерно дружество с изцяло внесен капитал на минимална стойност 500 000 лв. или левовата равностойност в друга валута. 

Процедурата до измененията се регулираше от Наредба за документите, необходими за издаване на лицензи по Закона за хазарта от 2013 г. Предвид прекратяване на дейността на Държавна комисия по хазарта, се очаква изменения и в нея.

На следващо място, се разрешава единствено на държавата да организира лотарийни игри, с изключение на томбола бинго, кено и техните разновидности.  

Действие спрямо вече извършващите дейност лица 

В закона е ясно посочено, че издадените лицензи запазват своето действие. За лицата, получили разрешение по отменения Закон за хазарта, възниква задължението да приведат организацията и дейността си в съответствие с този закон в срок до 15 месеца от влизането му в сила.  

Очаквани подзаконови актове  

Освен вече изброените промени, се предвижда издаването на нови Наредби от Министерски съвет по предложение на министъра на финансите. Те ще бъдат свързани с правила за самата дейност по хазартни игри, а не с нейното лицензиране. Предстои приемане и на Наредба за предоставянето на електронни услуги и регистри на НАП и Българския институт по метрология. 

Към този момент не е ясно какъв е срокът, в който всички те трябва да бъдат издадени.  

На 07.08.2020 г. се очаква закриването на Държавна комисия по хазарта и преминаване на дейността й към Национална агенция за приходите. На сайта на последната предстои да бъде предоставена допълнителна информация.   

Настоящата новина не представлява юридически съвет, а служи само за информация. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”