- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Промени в Закона за регистър БУЛСТАТ

След влизането в сила от 4 януари 2022 г. на изменението в Закона за регистър БУЛСТАТ („ЗРБ“), Агенцията по вписванията служебно преобразува от 10-значен в 9-значен код (ЕИК) на определена група физически лица. Досегашният БУЛСТАТ код, който представляваше ЕГН идентификатора на физическите лица, се преобразува в произволно-генериран 9-цифрен код, с цел защита на личните данни на субектите. Съгласно тази разпоредба ЕИК по БУЛСТАТ се преобразува на:

Информацията за новия си 9-значен код, потребителите ще могат да получат чрез Портала за електронни услуги на Агенцията по вписванията – https://www.bulstat.bg [1], в раздел „Справки“ от 4 януари 2022 г.

Агенция по вписванията служебно ще предостави на Национална агенция за приходите („НАП“) информацията за връзката между стар и нов код на лицето. За промяната на вашия ЕИК по БУЛСТАТ, НАП ще уведоми Националния Осигурителен Институт („НОИ“) по служебен път.

Промени в НАП

След 04.01.2022 г. влизат и промени относно някои процедури в НАП. Докато някои от тях се запазват и продължава да се използва стария 10-значен код, то за други ще се използва новият 9-значен такъв.

По отношение на самоосигуряващите се лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, които са регистрирани в регистър БУЛСТАТ:

По отношение на наетите лица при самоосигуряващите се лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, както и други физически лица – осигурители (работодатели), които са регистрирани, съгласно ЗРБ:

Новият ЕИК се вписва в платежните документи за внасяне на задължителните осигурителни вноски в съответната банкова сметка на компетентната териториална дирекция на НАП.

За всички лица, с които има сключени и действащи трудови договори съгласно Кодекса на труда следва да се подаде уведомление, в случай че лицето е регистрирано съгласно Закона за данък добавена стойност („ЗДДС“), с новия 9-цифрен код. Уведомлението се подава в десетдневен срок от промяната на ЕИК по регистър БУЛСТАТ. В случай, че лицето не е регистрирано по ЗДДС, промяната се извършва автоматично в НАП от компетентните органи.

По отношение на лицата, практикуващи свободна професия и работодателите (осигурители), регистрирани съгласно ЗРБ, които са регистрирани по ЗДДС лица:

За физическите лица, които са вписани в регистър БУЛСТАТ и са регистрирани по ЗДДС към 04.01.2022 г. се променя служебно идентификационният номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС, като от същият от BG+ЕГН се преобразува на BG+9-цифрения новогенериран код по БУЛСТАТ.

Ползване на е-услуги с квалифициран електронен подпис („КЕП“)

Достъпът на лицата регистрирани по чл. 3, ал. 1, т. 9 и т.11 от ЗРБ до е-услуги, предоставяни от НАП с КЕП, вкл. и като упълномощени лица се осъществява със съществуващия КЕП посочен в агенцията до изтичане на валидността на същия. След 4 януари 2022 г. заявленията за ползване на е-услуги, предоставяни от НАП с КЕП на задължено/упълномощено лице. се попълват и подават от лицата с новия 9-значен ЕИК по БУЛСТАТ.

В случай че сте лице регистрирано по чл. 3, ал. 1, т. 9 и т.11 от ЗРБ и имате регистрирано фискално устройство в НАП, е необходимо да предприемете действия за дерегистрация на същото, смяна на фискалната памет и повторна регистрация на устройството в НАП. Действията, описани по-горе, е необходимо се осъществят от лицето, с което имате сключен писмен договор за сервизно обслужване и ремонт на фискалното устройство.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.